Kraj podporuje větrné elektrárny
07.11.2003 | Právo
Větrné elektrárny v Libereckém kraji (LK) se staly pro zástupce krajského úřadu tématem, které prezentoval na zvláštním semináři. Smyslem bylo seznámit zástupce místní samosprávy, pracovníky odborů rozvoje a životního prostředí, ale i stavebních úřadů pověřených obcí anebo zástupce chráněných krajinných oblastí sjejich výhodami a možnostmi. "Na semináři přednášeli odborníci nejenom z Česka, ale i Slovenska či Německa," uvedl statutární náměstek libereckého hejtmana pro regionální rozvoj Luděk Suchomel (US-DEU), který převzal nad akcí záštitu.
"V rozvojových koncepcích bude LK klást stále větší důraz na využití obnovitelných zdrojů - můžeme se pochlubit kotelnami na biomasu v Novém Boru a Jindřichovicích pod Smrkem, kde jsou také první větrné elektrárny," zdůraznil Suchomel. "Jsou to největší větrné elektrárny v zemi," potvrdil ředitel Státního fondu životního prostředí Andrej Mudray. Obří vrtuli elektrárny o průměru 44 metrů, jejíž výkon je 600kW, umístily na vrchol stožáru stotunové jeřáby v květnu. Jak Právu řekl starosta Jindřichovic a krajský zastupitel Petr Pávek (Strana pro otevřenou společnost), rozhodli se pro vybudování elektráren před třemi lety. "Dodáváme energii do sítě energetickým závodům," zmínil Pávek.
Ačkoli elektřina vyrobená v Jindřichovicích nezásobuje přímo obec, znamená pro místní nemalý přínos do rozpočtu obce. Ta nyní hospodaří se třemi milióny ročně. Zisk z prodeje elektřiny má přinést do rozpočtu stejnou částku ročně. Místní lidé proto projekt elektráren podporují a jsou jím nadšeni. Pochopili dobře záměr obce, zviditelnit kraj a zajistit příjem na její rozvoj. "Pořízení elektráren přišlo na 63 miliónů. Obec však zaplatí pouze devět miliónů korun, protože zbytek jsme získali ze Státního fondu životního prostředí," upřesnil Novotný.
Kromě toho je ale například v Libereckém kraji také malá výzkumná stanice pro vývoj větrných elektráren. Ta stojí na Fojtce, kde jsou v zimě klimatické podmínky jako v létě v Antarktidě. Tento výzkumný projekt realizuje Masarykova univerzita v Brně a je umístěn u měřicí stanice libereckého vyznavače alternativních zdrojů energie Jaroslava Bureše. "Mám tady na Fojtce svůj vlastní samostatný energetický ostrov a jsem naprosto nezávislý na okolních zdrojích energie. Vývoj elektrárny mě zajímá a podporuji ho, proto jsem souhlasil s umístěním výzkumné laboratoře tady u mě," potvrdil Právu Bureš.
Další články v kategorii Ekologie
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)