Kraj podpořil ekologické projekty

Téměř dvě stě čtyřicet tisíc korun věnoval Krajský úřad Libereckého kraje na ekologickou výchovu. Peníze budou putovat k neziskovým organizacím, do škol nebo ke spolkům, které si žádaly o finanční příspěvek na konkrétní projekty. Krajský úřad vyčlenil peníze na ekologickou výchovu zejména proto, že jedním z jeho cílů je zvyšování povědomí veřejnosti o životním prostředí, například právě prostřednictvím ekologické výchovy, osvěty a vzdělávání. "Snažíme se touto cestou navrátit dětem pozitivní vztah k přírodě, hlavně těm, které vyrůstají a žijí ve větších městech. Rozhodli jsme se proto uvolnit z rozpočtu kraje takřka čtvrt milionu korun," konstatoval člen rady kraje Radim Zika.

Největší částkou ve výši 132 000 Kč podpoří kraj Vánoční programy pro školy a dětské domovy Libereckého kraje, které bude pořádat organizace Suchopýr z Liberce. Cílem tohoto projektu je realizace praktické ekovýchovy s tematikou starých vánočních tradic a zvyků. Připraveno má být celkem osmdesát dvouhodinových programů. Významná částka poputuje také na projekty separace odpadů. Základní škola Dubá získala dvacet jedna tisíc korun na program Separace odpadů, který má přispět ke změně chování a životního stylu žáků. Šestnácti tisíci podpoří kraj také Sběr separovaného odpadu v mateřských školách libereckého okresu, kde DDM Větrník organizuje projekt již desátým rokem.

Zkrátka nepřišli ani někteří žadatelé z Jablonecka. Uspěla například Základní škola v Desné, která dostane příspěvek sedm tisíc korun na projekt Vliv složení dešťů na přírodní společenstvo školního parku. "Jde o projekt, s nímž přišla nová učitelka. Děti budou v rámci mimoškolní činnosti třeba sledovat kvalitu dešťové vody a složení a kvalitu vody v rybníce, který je ve školním parku," přiblížila část náplně zástupkyně ředitele školy Jana Hrabálková. Mimo jiné mají desenští žáci v plánu stavět budky pro ptáky a následně zmapovat četnost populace v ptačím společenstvu a dlouhodobě sledovat konkrétní druhy ptáků. Připravují také pokus vápnění v parku a následné zkoumání působení vápna na kyselost půdy. V lokalitě parku, která zahrnuje kromě rybníka i bukový les, budou děti také prozkoumávat biodiverzitu rostlinstva nebo zmapují, jaké organismy vůbec v parku žijí.

Dvacet tisíc korun poputuje z kraje do Jablonce na realizaci semináře Ekologické vzdělávání a osvěta ve veřejné správě. Partnerský spolek Smržovka získal 15 tisíc korun na Smržovskou ovocnou a jeřábovou alej.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info