Kotelna může vyrábět energii
14.03.2005 | Noviny Vysočiny
Biomasová kotelna ve městě by mohla v budoucnu sloužit k výrobě elektrické energie. Zprávu přivezli představitelé bystřické radnice z Třebíče, kde se sešli se zástupci tamní výtopny. Schůzka se uskutečnila v rámci projektu o vhodném užívání topné biomasy. Jednání se zúčastnili také zástupci výzkumného ústavu z Německa. "Diskutovali jsme především o rozšíření využitelnosti kotelny. Němečtí zástupci přijeli jako jedni z účastníků iniciativy INTERREG III C, která je založena na mezinárodní spolupráci regionů v řešení především legislativních nejasností na základě výměn zkušeností,"vysvětlil starosta Josef Novotný.
Bystřické nejvíce zajímala činnost třebíčské firmy, která se zabývá výrobou elektrické energie z biomasy. "Jedná se o ekonomicky velmi zajímavou záležitost. Výroba energie probíhá v uzavřeném cyklu a vlastně pouze využívá výdeje tepla,"pokračuje starosta.
Problémem je letní odběr Pokud by kotelna skutečně začala produkovat elektřinu, je potřeba udržet její průměrný chod i v letním období. To je v současné době problém. "V létě se prakticky nikde netopí. Chybí nám stálý odběratel tepla. V tomto ohledu litujeme zániku mlékárny,"podotkl Novotný. Výkon výtopny se v letních měsících průměrně pohybuje kolem jednoho megawattu. Na výrobu elektrické energie bude potřeba zhruba poloviční navýšení. "Pokud tohle splníme, budou se investice na potřebné zařízení pro výrobu elektřiny pohybovat okolo desítek milionů korun. Tato částka by se nám však během několika let vrátila,"plánuje starosta.
Z výstupů vznikne příručka Komunikace s ostatními uživateli biomasové kotelny má v rámci iniciativy INTERREG III C pokračovat i nadále. "Chceme udělat analýzu české legislativy a porovnat ji se zahraniční,"vysvětlil Novotný s tím, že Bystřice se v budoucnu stane lídrem tohoto projektu. Do města se poté začnou sjíždět například zástupci z Dánska, Německa, Rakouska, Slovenska a tak dále. Jednotlivé postupy by se pak v rámci diskusí upravovaly a sestavily do výstupů v podobě příruček.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



