Jed otrávil řeku a s ní i stovky ryb
30.07.2010 | Mladá fronta Dnes
Stovky ryb včetně chráněných střevlí zahynuly v řece v Hranicích, kterou někdo otrávil
Několik stovek otrávených ryb. Takový „úlovek“ čekal v pondělí večer na rybáře v hranické místní části Drahotuše. Na soutoku Panského a Uhřínovského potoka tu v úseku dlouhém asi tři sta metrů uhynuly mimo jiné i chráněné střevle potoční. Rybáři mluví o nevyčíslitelné ekologické škodě. O události jako první informoval Hranický deník.
„Zatím nevíme, co ryby otrávilo, uhynuly ale zhruba čtyři stovky pstruhů, hrouzků, mřenek a bohužel i chráněné střevle potoční. Když jsme namísto dorazili společně směstskou policií, část ryb ještě žila a některé nám umíraly v rukou,“ popsal Dušan Orava, zástupce hospodáře hranického rybářského svazu.
Podle něj je těžké odhadnout o jakou látku šlo, příznaky ale ukazují na jed. „Soudíme tak mimo jiné proto, že v Uhřínovském potoce nad soutokem ryby žijí, zatímco v Panském přítoku a pod soutokem je třísetmetrový mrtvý úsek. S největší pravděpodobností tedy látka připlula z Panského potoka,“ míní Orava. Svou roli sehrálo i počasí, v potocích je malý průtok, a k otravě tak stačí i malémnožství jedů. „O co konkrétně šlo ale nevíme, na řece nebyla pěna, což by poukazovalo na saponáty, nebyl cítit ani žádný zápach, což bývá příznak úniku vody z kanalizace nebo septiku,“ nastínil Orava. Na výsledky rozborů čeká i hranický městský úřad. „Na místě zasahoval náš pracovník, vodní tok podle něj není znečištěný mycími prostředky ani splašky. Hasiči na místě odebrali vzorky vody a mrtvých ryb a zaslali je na chemickou analýzu Veterinárnímu ústavu v Olomouci. Čekáme na výsledky,“ potvrdil Petr Šmída z odboru životního prostředí.
Zástupce rybářů ale nevěří, že by laboratorní analýza pomohla k odhalení viníka. „Situace se na místě postupně zlepšuje, jedovatá látka se naředila a objevily se tam první živé ryby. Šlo zřejmě o jednorázový únik a viníka se nejspíš nikdy nepodaří vypátrat. Finanční škoda sice není velká, řádově tisíce korun, z ekologického pohledu je to ale velký problém. Uhynuly chráněné ryby a populace se tam bude obnovovat roky,“ shrnul Orava.
„Uhynuly asi čtyři stovky pstruhů, hrouzků, mřenek a bohužel i chráněné střevle potoční.“
Další články v kategorii Ekologie
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



