Jaké jsou dnes stavy zvěře?
22.10.2001 | Listy Jindřichohradecka
Myslivecká sezóna je v plném tempu. Proto nás zajímalo, jak jsou na tom v některých sdruženích se zvěří a co si myslivci myslí o pytláctví.
František Zíka, Myslivecké sdružení Vrchy, Kačlehy: "Střílíme kachny, ale teď je kolem Kačležského rybníka, který je rezervací, ochranné pásmo, tak už to není takové jako to bývalo. Dále lovíme srnčí a divočáky. V roce 1976 jsme se sloučili s dalšími dvěma sdruženími a nyní jsme zase rozděleni. Máme výměru jen 850 hektarů a ve sdružení je nás devět. Řekl bych, že se zvěří je to v posledních letech horší. Ale je to vůbec otázka připravovaných zákonů, které by měly řešit výměry honiteb a vše kolem.
Je to jako s pytláky. Mezi myslivce se v poslední době dostali i lidé, kteří chtějí jenom střílet. Někteří to řeší po svém. Zřejmě se vrátí časy, jako za první republiky, že to bude koníček pro bohaté. Také řada lidí z toho kouká vytlouci co nejvíc a neohlíží se."
František Burian, Myslivecké sdružení Háj Dolní Němčice se sídlem v Dačicích: "Letos máme asi čtyři hony na kachny, pak přijde na řadu drobná zvěř a divočáci, což bude hlavně otázka samostatných lovů v zimě. Zatím jsou stavy zvěře a její kondice dobré.
Pytláctví je velký problém, hlavně je nedostatečná legislativa, když myslivec někoho dopadne, tak nemá žádnou právní ochranu a oporu v zákonech. Řada případů ztroskotává na nedostatku důkazů a není možné pachatele trestat. Navíc pytláci loví zvěř i v době hájení, neberou ohled na plné (březí) srny a působí ohromné škody na populaci, mnohdy ani nejdou nahradit. Další otázka je zakázané způsoby lovu, které jsou někdy pro zvěř trýznivé, například použití kuše."
Jan Láník, Myslivecké sdružení Stražov Budíškovice: "Drobné zvěře je málo. O něco jsme přišli při polních pracích, o něco se postarali i divočáci a lišky. Takže více než na hony se musíme připravit na zimu. Potřebujeme tak 50 metráků ovsa, granule, každý musí nasušit seno. Opravy a údržbu vyžadují i myslivecká zařízení.
Na pytláctví by měly být daleko přísnější tresty, dnes i když se případ dostane k soudu, tak ještě není vyhráno, protože je třeba málo důkazů. Pytláci byli i za feudalismu, ale pokaždé sankce byly natolik tvrdé, že si to mnohý lovec rozmyslel."
Vladimír Krejča, Myslivecké sdružení J. Hradec: "Já jsem vášnivý střelec, ale pro mě je sezóna jenom na střelnici. Zvěře je mi líto a nikdy bych po ní nevystřelil, je mi to proti mysli. Raději se o ni starám, práce v lese mě baví.
Nejvíc mi vadí, že naši politici nejsou do dneška schopni udělat pořádné zákony, které by řešily jak samotné problémy myslivosti, tak i pytláky. Tresty by měly přijít okamžitě, hned zavřít a nechat je tvrdě pracovat."
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)