Hypermarkety: zákony není třeba měnit

Připravovaná novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, jež má pomoci lépe ochránit domácí zemědělce před cenovými požadavky hypermarketů, se vedle obchodních řetězců nelíbí ani Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Podle obchodníků vztahy obou stran sice nejsou ideální, jejich náprava by však měla proběhnout bez změn v zákoně.

"Mnoho legislativních úprav, jež mají za cíl narovnat určité pokřivené vztahy na trhu, nakonec působí kontraproduktivně. Obdobnou legislativní iniciativu provedl slovenský parlament, kde se nyní urychleně hledá cesta, jak tzv. zákon o obchodních řetězcích urychleně změnit či zcela zrušit. Tento zákon byl totiž napaden Evropskou komisí a musí být v době co nejkratší buď zrušen nebo z 80 procent pozměněn," řekla Právu prezidentka českého SOCR Helena Pískovská. Podle ní není ani načasování záměrů novely, kterou předložil poslanec Ladislav Skopal (ČSSD) a jež mj. zakazuje přímé nebo nepřímé požadování prodeje zboží pod úrovní výrobních nákladů, tedy se ztrátou pro výrobce, právě vhodné. "Činit navrhovanou regulaci prostřednictvím novely v době, kdy Česko vstupuje do EU a mělo by naopak potvrdit své liberální obchodní chování, kterým lákalo v uplynulém desetiletí investory, se nám jeví jako velmi neprozřetelné," dodala Pískovská.

Zemědělci tvrdí: řetězce nás ruinují

Zemědělci tvrdí, že prodejní řetězce je nutí prodávat zboží pod výrobními náklady. Například podle předsedy ZOD Sedlec a předsedy okresní Agrární komory v Břeclavi Jana Hajdy o ceně potravin na trhu rozhodují právě nadnárodní obchodní společnosti, provozující u nás rozhodující sítě obchodních zařízení. Řetězce prý dodavatele nutí jít až o dvacet procent pod výrobní náklady, a to jen za možnost dostat se do jejich sítí. Výrobci rovněž tvrdí, že od nich řetězce vybírají tzv regálné, tedy poplatky za umístění zboží na ta místa v obchodě, jež jsou zákazníkům nejvíc na očích. Například společnost Ahold, jež v Česku provozuje prodejny Hypernova a Albert, Právu sdělila, že nakupuje za cenu, na které se s dodavatelem dohodne. "Musí to být cena pro naše zákazníky přijatelná a připadá nám logické, že každý dodavatel prodává zboží se ziskem. Zde je však důležité dodat, že dodavatelem pro nás ve většině případů není zemědělec, ale zpracovatel," sdělila mluvčí Aholdu Lucie Cavina.

Obavy z růstu dovozů

SOCR i parlamentní opozice se obávají, že v případě prosazení novely velké řetězce mohou přejít na dovoz nakupovaných výrobků ze zahraničí. "Ceny určuje především zákazník. V Česku ještě stále platí, že cena je nejdůležitější faktor pro výběr nákupního místa spotřebitelem. Zároveň jistě platí, že řetězce si budou chtít ponechat svou konkurenceschopnost a budou raději v některých případech nakupovat levnější zboží z dovozu než dražší tuzemské," řekla Právu Cavina. To však domácí výrobci odmítají. "Vstupem do EU a zrušením celních bariér se tuzemské ceny postupně srovnají s evropskými a pro cenu prodávaného zboží tak budou rozhodující především dopravní vzdálenosti," domnívá se Hajda.

Slováci couvají před tlakem Bruselu

Na Slovensku platí od září zákon, který hypermarketům například zakazuje vybírat poplatky od dodavatelů za zařazení zboží do prodeje, za lepší umístění v prodejně nebo za propagaci. Řetězce rovněž zavazuje, aby promítly až 90 procent slev poskytnutých výrobci do konečné prodejní ceny. Norma také stanovuje, že faktury za dodané zboží se musejí splatit do 45 dnů. Předtím se lhůta pohybovala v rozmezí od 30 do 120 dnů. Řetězce také nesmějí od dodavatelů kupovat za nižší cenu, než je výrobní cena včetně nákladů na dopravu. V opačném případě může stát viníkům udělit pokutu až do výše 10 miliónů korun, při opakovaném prohřešku i dvojnásobek. Tato opatření však narazila na nesouhlas Evropské komise, a slovenská vláda se je proto chystá zjemnit. Slovenské ministerstvo hospodářství v současné době pracuje na návrhu novely zákona o hospodářské soutěži, do které by se včlenily pouze některé pasáže současného zákona o řetězcích. S tím ale nesouhlasí antimonopolní úřad a poslanci proto budou muset sáhnout na samotný zákon o obchodních řetězcích.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info