Houbaři devastují rezervace
03.10.2001 | Silvarium
Vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory František Bárta tvrdí, že houbaři bezohledným způsobem ničí rezervace.
Do těchto území je vstup přísně zakázán a možná právě proto se lidé domnívají, že zde na ně čekají kapitální "úlovky".
"Houbaření je krásná záliba, nic proti ní skutečně nemám, ale žasnu nad bezohledností, se kterou se setkávám," říká František Bárta.
Na území okresu je dvacet rezervací, z nich jedna má přívlastek "národní", ve kterých jsou vzácné a chráněné druhy rostlin i hub. Jejich rozloha činí asi tisíc hektarů a území jsou označena informačními tabulemi o zákazu vstupu.
Zásah člověka je krutý
I když je na Chrudimsku k dispozici dalších deset tisíc hektarů borových, smrkových a smíšených lesů, státem chráněná území některým houbařům nedají spát.
"Vstupem do nevhodných míst poničí cenná stanoviště rostlin a živočichů a v některých případech mohou otevřít i drobnou erozi. Rezervace mají své cykly a neodborný zásah člověka do nich působí obrovské škody. Ve vašich novinách se objevil článek i s fotografií o nálezu kotrče v Hedvikovském údolí u Třemošnice. Kdyby toto území nebyla národní rezervace, kotrč by zde zřejmě tak veliký nevyrostl. Zdánlivě nevinná zprávička pozvala do Hedvikovského údolí zástupy lidí," pokračuje František Bárta.
V pralese Polom kdosi poničil zákonem chráněnou houbu s názvem Korálovec jedlový, mnoho škod je rovněž napácháno v lesích u Lichnice.
Důchodci mají sušičky
Že se dá odejít z lesa s plným košem a přitom neponičit přírodu, vědí důchodci z Kolína, kteří každoročně navštěvují táborové středisko ve Zbyslavci na Třemošnicku. Termín si zamlouvají dlouho dopředu, protože vědí, že je čekají skvělé zážitky.
"Každý den jsou v lese a přinášejí podhříbky, kozáky i pravé hřiby. Někteří mají s sebou dokonce sušičky, jsou na sezónu dobře vybaveni," říká provozovatelka zbyslavského střediska Helena Novotná.
Výstava i s přednáškou
Za týden si nasavrcká správa CHKO Železné hory připomene desáté výročí své existence.
"Připravujeme výstavu hub, při které jsme ochotni kromě výkladu informovat o chráněných rezervacích v chrudimském okrese. Věřím, že bychom mohli bezohlednému ničení přírody alespoň zčásti tímto způsobem zabránit," dodává vedoucí správy František Bárta.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)