Hnutí Duha kritizuje váhavost Libora Ambrozka
02.12.2002 | Lidové noviny
Nevyřešený zůstává podle ekologických aktivistů dva roky starý případ nelegální těžby dřeva z nejpřísněji chráněných oblastí Šumavy.
Přesně před dvěma roky vyzval v parlamentu tehdejší poslanec Libor Ambrozek ministra životního prostředí Miloše Kužvarta k tomu, aby konečně vyšetřil a vyvodil důsledky z údajných zjištění o nelegální těžbě a prodeji dřeva ze šumavských pralesů. Poté, co Ambrozek vystřídal Kužvarta na ministerském postu, však podle ekologických aktivistů nejeví o osud své interpelace valný zájem. Ani po dvou letech tak údajně nikdo nenese odpovědnost za odvoz a prodej stromů z takových zón šumavského národního parku, kde by ze zákona mělo dřevo zůstat na místě a zetlít. ˝Masivní ilegální prodej stromů, kterým správa parku porušila vlastní předpisy a zneužívala milionových dotací státního fondu, nebyl dosud vyšetřen,˝ tvrdí Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Opírá se přitom o zjištění České inspekce životního prostředí, která údajně už před dvěma roky zjistila, že dřevo záhadně mizí z míst, kde ze zákona musí padlé stromy zůstat a nesmějí být z lesa odvezeny ani odneseny vrtulníkem. Bláha tvrdí, že Správa NPŠ mimo jiné zneužila státních dotací na provoz vrtulníku, protože ho využívala také k nelegální těžbě. ˝Libor Ambrozek musí zadat vyšetřování, aby si mohl s dvouletým zpožděním odpovědět na svou vlastní otázku,˝ řekl Bláha. Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová však sdělila, že Ambrozkův úřad rozhodně na zjištění o údajném nelegálním prodeji dřeva ze Šumavy nezapomněl. Experti však pracují na tom, aby napřed zkompletovali veškeré dostupné informace i o jiných sporných otázkách fungování správy šumavského parku. ˝Teprve poté může ministerstvo rozhodnout, jaké z těchto kompletních informací vyvodí důsledky,˝ řekla Šůlová. Nedokáže však odhadnout, kdy bude zpráva dokončena. Vedení Správy NPŠ nicméně už dnes jakékoliv spekulace o cílené nelegální těžbě, z níž se měly obohatit konkrétní osoby, odmítá. Mluvčí správy Zdeněk Kantořík potvrdil, že kvůli lidským chybám se v minulosti skutečně odvezly některé stromy i z míst, kde ze zákona měly zůstat. ˝Rozhodně se ale nejednalo o nějakou masivní a účelovou akci,˝ řekl už dříve Kantořík.
Další články v kategorii Ekologie
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)

Tweet



