Golf trnem v oku ekologům
23.10.2003 | Nymburský deník
Jednou z projednávaných změn územního plánu velkého územního celku Mladá je i rozšíření golfového areálu společnosti Resort Paradise. Ekologickým aktivistům ze sdružení Mladá se ale záměr nelíbí. Chystané rozšíření golfového areálu společnosti Resort Paradise u Benátek nad Jizerou se nelíbí ekologickým aktivistům z občanského sdružení Mladá. Své výhrady zopakovali znovu na úterním veřejném projednání změn velkého územního celku Mladá.
Ekologové se navíc otevřeně postavili za obec Lipník, která chce rozšíření golfového hřiště na svůj katastr zabránit tím, že vyhlásila v okolních lesích stavební uzávěru. Podle Miloše Malovce ze sdružení dojde výstavbou golfu ke značné devastaci ojedinělé krajinné oblasti Traviny. Tvůrci hřiště ale tvrdí, že jsou to v tuto chvíli pouze oni, kdo má zpracovaný plán péče o tuto lokalitu.Problém s golfovým areálem je podle Malovce naprosto srovnatelný s testovacím okruhem mladoboleslavské automobilky.
"Polygon by zamezil volnému přístupu do krajiny o rozloze asi pět set hektarů, golf o dvou stech padesáti hektarech. V případě golfu je pak mnohem varovnější hledisko morální," konstatoval Malovec. Jak uvedl, škodovácký okruh by alespoň sloužil vyšší kvalitě testovaných vozů, zatímco golf má prý význam pouze pro úzkou skupinu lidí, zejména pak těch bohatých.Ekologové jsou přesvědčeni o tom, že současné hřiště i jeho plánované rozšíření způsobí na Travinách nenávratné škody. V chráněné lokalitě se, jak uvádějí, nachází desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin, včetně stanoviště soustavy Natura 2000.
"Souhlasíme s občanským sdružením co se týče ochrany přírody. Poslali jsme Agentuře ochrany přírody žádost o biologický průzkum lokality Travin. Měl by se provést na jaře," řekla starostka Lipníka Ladislava Dlouhá.Předseda sdružení Resort Paradise Roman Krejčík poškození přírody kategoricky odmítá. Upozornil na fakt, že společnost se naopak snaží přírodu rekultivovat.
"Naše sdružení se snaží o ochranu přírody a snahou je, rozšířit ji na celé území Travin. Svědčí o tom i to, že máme jako jediní zpracovaný plán ochrany krajiny," podotkl Krejčík s tím, že jen pyrotechnická asanace společnost stála několik desítek milionů korun.Zástupci kraje jsou toho názoru, že když golfový areál prošel všemi správními řízeními, není důvod stavbu zakázat. "Na to musí existovat zákonné důvody, územní plán se nezabývá morálními aspekty," konstatoval zpracovatel změn územního plánu Milan Kerner.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)