Fifejdy: Olejové laguny vydechují ropné výpary
16.07.2001 | Hospodářské noviny
Sanace jednoho z největších ostravských zdrojů znečištění nezačne ani letos
Více než stoleté hromadění odpadů po zpracování ropy v areálu dnes už bývalé ostravské rafinérie minerálních olejů Ostramo přerostlo do složitého ekologického problému. O jeho velikosti a významu snad nejlépe vypovídá, že ve čtyřech, z větší části nadzemních jímkách, je uloženo více než 300 tisíc krychlových metrů ropných odpadů - od tekutých po tuhé.
Nerudovské "kam s ním" se dále týká více než jednoho miliónu krychlových metrů kontaminovaného štěrkového podloží. Přitom jen dvě ze zmíněných jímek neboli nádrží jsou vybaveny těsnicími milánskými stěnami. Laguny, jak jsou jímky také poeticky nazývány, představují ekologickou bombu tikající nedaleko hraniční řeky Odry.
Vše mělo být již vyřešeno v souvislosti s privatizací firmy na počátku devadesátých let. Stát však poté, co nový nabyvatel - společnost Vlček - smlouvu nedokázal plnit, prostřednictvím Fondu národního majetku vykoupil jímky s odpady zpět a převedl na státní podnik Diamo, který měl sanaci zabezpečit. Uplynulo takřka pět let a likvidace ropných odpadů ještě nezačala.
"Nezaháleli jsme, dělali podrobný průzkum toho, co je v lagunách skutečně uloženo od hladiny až na jílové podloží v hloubce deseti metrů, byla zpracována analýza rizik, v září loňského roku bylo zahájeno vodoprávní řízení o uložení nápravných opatření," vysvětluje časový posun Jiří Bělohradský, ředitel odštěpného závodu Sanační práce Diamo, státní podnik.
"Novela zákona 199/2000 Sb., přinesla zvrat ve smyslu, že finanční prostředky Fondu národního majetku, pomocí nichž se mají laguny sanovat, přešly pod působnost tohoto zákona a navazujícího vládního usnesení 51/2001. To znamená, že ne Diamo, ale přímo Fond národního majetku bude zadavatelem výběrového řízení na vlastní sanaci," dodává ředitel Bělohradský.
Mezitím bylo obnoveno řízení České inspekce životního prostředí, na jehož základě bude teprve moci být vyhlášena veřejná obchodní soutěž na dodavatele sanačních prací.
Podle vyjádření hlavního inspektora České inspekce životního prostředí - Inspektorátu v Ostravě Kamila Drabiny, by letos mělo být konečné rozhodnutí o lagunách vydáno. Státní garance na odstranění těchto ekologických zátěží byly stanoveny do výše čtyř miliard korun, vlastní likvidace může trvat dokonce dalších šest až osm let.
"Bezprostřední výrazné ohrožení životního prostředí krajské metropole Ostravy a okolí nehrozí. Laguny jsou pod naší stálou kontrolou, provádíme sanační čerpání a čištění zaolejovaných povrchových vod, připravujeme se na organizování vlastních sanačních prací," tvrdí Bělohradský. Nicméně obyvatelé nedalekého ostravského sídliště Fifejdy už vstoupili do dalšího léta, během kterého budou, zvláště za horkých dnů, znovu bohužel dýchat ropné výpary a ptát se, kdy už konečně tento obtížný, zdravotně škodlivý zápach z jejich životního prostředí zmizí.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)