Farmáři v EU nevyrábí potraviny ve velkém, hlavní je region

Řada zemědělců v zemích Evropské unie upustila od velkých plánů vyrábět potraviny ve velkém a vyvážet. Splnit totiž velmi přísné a veterinární normy není jednoduché a navíc si to vyžádá velké finanční náklady. Není proto divu, že zejména menší hospodáři si našli svou vlastní parketu, kde se mohou úspěšně rozvíjet. Jedním z nich je Serafino Cicchi ze italského Abbazia Rosara v regionu Ascoli Piceno na pobřeží Jaderského moře. Se svou ženou Laurou provozují agroturistiku, pěstují olivy a mají i větší vinici.

„Máme nižší daně, ale jen v případě, že turistům podáváme vlastní výrobky, chleba, koláče a marmelády,“ řekl Cicchi s tím, že pokud by nabízeli například dobroty z masa, aniž mají vlastní chovy, byl by s jejich podnikáním konec.

Ve staré krásné kamenné budově museli také hodně investovat do rozvodu vody, aby v každé z hostinských místností byl koupelnový kout, zase předpisově oddělený od pokoje. Nesmějí lisovat víno v tradičním lisu, protože nesplňoval moderní hygienické podmínky. Proto vyrábějí jen takzvané horké víno, které se připraví za tepla a urychlí jeho kvašení. Je to méně finančně náročná technologie. Farmář jej však může nabízet jen na svém statku.

Naopak firma Ascoli gastronomika se zaměřila na výrobu výrobků na export, což ji stálo velké investice. Antonio Frollo, ředitel jedinečného závodu na výrobu plněných obřích zelených oliv, tvrdí, že se investice vyplatily. Olivy jsou totiž vyhledávanou místní specialitou, jejíž výroba plně odpovídá evropským normám, a tak je o ni velký zájem i v zahraničí.

Jejich náplň je ze směsi tří mas. Zvlášť se peče maso hovězí, v jiných pekáčích vepřové a na platech jdou do pece kuřata. Upečené maso se v přesném poměru tří druhů smíchá a nadrobno rozseká. Do oliv se vpravuje ručně, a také tak se naplněné olivy obalují. Přesně jako řízky jdou nejdřív do mouky, vajíčka a potom do chlebové strouhanky. Pan Frollo však vymyslel i mechanizaci, která umožnila vyrábět část produkce strojově. To umožnilo firmě prodávat kilogram těchto oliv za 16 euro (asi 350 korun), zatímco ručně vyráběné jsou o čtyři eura dražší.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info