Exotické lípy zabíjejí čmeláky
02.08.2003 | Mladá fronta Dnes
Ve městech hromadně hynou čmeláci. Radnice vysazují do ulic exotické lípy, které lépe vyhovují městkým podmínkám. Jejich nektar ale není vhodný pro český hmyz. Čmeláci pak pod stromy hromadně hynou hlady. Ochránci zvířat proto žádají veřejnost, aby jim pomohla zákeřný druh stromů odhalit.Radnice začaly vysazovat exotické druhy lip, které splňují městské požadavky lépe než tradiční české stromy.
"Tyto lípy vydrží zimní solení, nerostou příliš do výšky a nemají mohutné koruny," popisuje Marcela Mikesková z Českého svazu ochránců přírody.
"Jejich nektar ale není dobrý pro čmeláky. Ti vydají víc energie na jeho získání, než z něj pak načerpají. Hromadně pak pod těmito stromy hynou hlady," řekla iDNES.
Nektar podle ní obsahuje takové složení sacharidů, které českým čmelákům nevyhovuje.
V poslední době je tak možné vidět v některých městech velké množství mrtvých čmeláků na jednom místě.
Uhynulý hmyz museli například likvidovat hasiči v lipové aleji v pražských Kunraticích nebo v Karlových Varech.Ochráncům přírody se ale nedaří zjistit, který druh čmeláky zabíjí. "Lípy se mezi sebou hodně kříží. Dá se tedy velmi těžko zjistit, který druh čmeláky zabíjí," podotkla Mikesková.
Český svazu ochránců přírody se proto obrací na veřejnost se žádostí o pomoc. Lidé mají odborníkům posílat usušené a vylisované listy lip, pod kterými mrtvé čmeláky našli. Posílat se mají společně s plody stromů. Ochráncům pomůže i připsaná lokalita, kde se stromy nacházejí.
"Náš odborník už z těchto indicií dokáže rozpoznat o jakou lípu se jedná. Český svaz ochránců přírody pak může bojovat proti vysazování těchto druhů lip," dodala Mikesková.
Listy mohou lidé posílat na sídlo svazu v Uruguayské ulici 7 v Praze 2 s poštovním směrovacím číslem 120 00. Případné problémy je možné konzultovat s odborníky na čísle 222 516 115.
Podle odborníků lze někdy oslabené čmeláky zachránit.
Stačí jim připravit roztok medu a vody v poměru 1:1. Čmelák se ke kapce roztoku přistrčí a namočí se mu do něj sosák. Roztok mu nesmí potřísnit tělo.
Hmyz načerpá potřebnou energii a nezahyne.
Čmeláci patří mezi chráněné živočichy. Podobně jako včely, vosy nebo mravenci jsou společensky žijícím hmyzem. V Česku se vyskytuje 29 druhů čmeláků a devět druhů pačmeláků.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)