Evropský týden mobility začíná již zítra
15.09.2010 | Ministerstvo životního prostředí
Ve čtvrtek 16. září začne v českých a moravských městech již podeváté Evropský týden mobility (16. – 22. září), v jehož průběhu se v celé Evropě lidé účastní akcí, které organizuje jejich město, obec či oni sami. Součástí Týdne mobility je Evropský den bez aut (22. září).
Pod heslem „Prodluž si život – buď aktivní!“ chce kampaň propagovat aktivní způsob života, proto se letos organizátoři zaměří na zlepšení fyzické i duševní pohody občanů, vždyť pravidelná fyzická a duševní aktivita je pro lidské zdraví klíčová a pravidelný pohyb zmírňuje stres. Kampaň chce také upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a propagovat možnosti a výhody používání udržitelných forem dopravy (pěší chůze, kolo, tramvaj, autobus, vlak).
Česká republika patří mezi státy EU, které se do kampaně zapojují pravidelně a úspěšně. Mnoho měst se přitom rekrutuje z Národní sítě zdravých měst. Letos se hlásí přes 80 měst Čech, Moravy a Slezska, tím se v Evropě řadíme na 6. místo co do počtu měst.
Evropský týden mobility – to je zábava, poučení, informace – výukové programy ve školách, výstavy, besedy, festivaly, cykloprojížďky a výlety. MHD je opět ve 17 městech zdarma a lidé si tak mohou vyzkoušet, zda jim ježdění MHD či příměstskými vlaky neušetří čas a peníze.
Druhá část kampaně je dlouhodobá - města zavádějí řadu pozitivních změn, která napomáhají tomu, aby se ve městech zvýšila bezpečnost chodců a cyklistů (zklidňování dopravy, přerozdělení dopravního prostoru ve prospěch chodců a MHD); aby se zlepšila čistota ovzduší a snížila prašnost, aby se do center měst vrátil život. Tyto změny města uskutečňují průběžně v rámci dlouhodobého rozvoje města a kampaň Evropský týden mobility slouží jako „výstavní skříň“ pro informování veřejnosti o aktivitách jejich města.
Na evropské stránky kampaně se zatím přihlásilo 37 zemí, především z Evropy, ale kampaň zajímá i státy jiných kontinentů (Argentina, Kanada, Ekvádor, Japonsko a Tchaj-wan). Z evropských hlavních měst se do kampaně zapojí např. Vídeň, Tallin, Helsinky, Dublin, Riga, Oslo, Lisabon, Bukurešť, Ljubjana, Varšava, Madrid a Stockholm. Celkem se zatím kampaně účastní přes 1500 měst (ale toto číslo se bude ještě měnit).
Na webových stránkách MŽP najdete programy jednotlivých měst podle krajů, podle dnů i podle abecedy. Pro bližší informaci z měst se můžete obrátit přímo na místní koordinátory kampaně.
Mgr. Eva Veverková, tiskové oddělení MŽP, koordinátorka Evropského týdne mobility v ČR
Další články v kategorii Ekologie
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



