Evropská ochrana přírody už ovlivňuje Česko
12.11.2003 | Hospodářské noviny
Vláda bude vybírat mezi průmyslovou oblastí na Karvinsku a ochranou ptačího území. Plán vytvořit v Dolní Lutyni na Karvinsku průmyslovou zónu narazil na nové "bruselské" principy ochrany přírody. V místě plánované zóny totiž leží významná ptačí oblast, která se má stát součástí evropské soustavy chráněných území, označované jako Natura 2000.Od průmyslového centra si přitom úřady slibují, že pomůže snížit nezaměstnanost, která v tomto regionu patří mezi největší v republice. Situaci ještě komplikuje to, že přes ptačí území je naplánovaná dálnice z Ostravy do Polska.
Podle Ministerstva životního prostředí je však dálnice menším problémem než chystaná průmyslová zóna. "Unikátní zimoviště slavíků, orlů nebo vzácných severských kachen by průmyslová zóna zlikvidovala. Domníváme se proto, že by se mělo najít jiné místo, kterých je na Ostravsku několik," říká mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.Problémem se nejspíš bude zabývat vláda na svém výjezdním zasedání počátkem prosince. "Žádáme vládu, aby rozhodla," říká Josef Jalůvka, náměstek moravskoslezského hejtmana. "Momentálně to vypadá, že by se přípravné práce na vytvoření průmyslové zóny kvůli Natura 2000 zastavily."
Ministerstvo životního prostředí už uspělo s uplatněním ochrany přírody podle Natura 2000 u jiné plánované stavby - rychlostní silnice z Pardubic do Olomouce. V cestě dálnice totiž stojí další významné ptačí území Komárov, které se má rovněž stát součástí soustavy Natura 2000. Ministerstvo se dohodlo s Pardubickým krajem, že chystaná silnice povede o pár kilometrů vedle, na hranici ptačího území."Je to sice komplikace na už schválené trase, ale jde vlastně jenom o drobnou změnu," říká radní Pardubického kraje Miloslav Macela. Dodal, že krajské zastupitelstvo by změnu územního plánu mělo schválit na jaře.Ministerstvo životního prostředí prosazuje "evropskou" ochranu přírody i přesto, že poslanci minulý týden zamítly novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která s vytvořením Natura 2000 počítala.
"Počítáme s tím, že Naturu stejně budeme muset vyhlásit, tak se chceme vyhnout případným konfliktům v budoucnosti," říká mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.Na přípravě vzniku české soustavy Natura 2000 se pracuje už tři roky a do mapování celé republiky se postupně zapojilo na 670 botaniků, biologů a dalších odborníků.Pokud republika zákon nepřijme, hrozí jí po vstupu do unie pokuta až několik set tisíc eur denně - dokud nezjedná nápravu. Praze zároveň hrozí, že nebude moci čerpat peníze z evropských fondů.
"Musí se dokazovat soulad projektu se soustavou Natura 2000, oficiálně vyhlášenou podle zákona," vysvětluje ministr životního prostředí Libor Ambrozek.Jeho úřad nyní jedná o tom, jak novelu zákona co nejrychleji v parlamentu prosadit. Jakékoli podrobnosti však odmítá zveřejnit.
Evropská komise ve svém posledním hodnocení kandidátských zemí kritizovala Česko za to, že závazky v ochraně přírody plní jen částečně. "Evropské směrnice o ochraně přírody a ohrožených druhů se stále projednávají," uvedla Evropská komise den poté, co poslanci pouze o jeden hlas zamítli novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Poslanci předloze vyčítali, že příliš omezuje práva vlastníků pozemků.
Co je Natura 2000
[*] Nový způsob ochrany přírodyEvropská soustava chráněných oblastí představuje patrně nejdokonalejší systém ochrany přírody na světě, protože kombinuje ochranu území s ochranou živočichů. [*] Většina území je už chráněnaNové chráněné oblasti budou zhruba ze tří čtvrtin překrývat současné už chráněné lokality, jako jsou národní parky nebo chráněné krajinné oblasti. [*] Pokuty až milióny korun denněBrusel bude chráněná území pravidelně kontrolovat. Pokud se jejich stav zhorší, budou Praze hrozit vysoké pokuty až několik miliónů korun denně.
Další články v kategorii Ekologie
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)