Evropa se postupně mění v rozžhavenou poušť
24.07.2003 | Denik.cz
Výheň na kontinentu
. Evropa je téměř bez srážek, pevnina na starém kontinentu vysychá
. od Portugalska po Rusko a sever Švédska hoří stovky požárů
. hladiny řek stále klesají, říční doprava se zastavuje
Evropský kontinent zápasí s vedrem, suchem a lesními požáry. Hasiči napříč pevninou se snaží zastavit postupující plameny, které podněcuje nebývalé sucho a úmorné vedro těchto dnů. Od Portugalska po Rusko nebo sever Švédska vypukly stovky požárů. Plameny se přitom v některých oblastech nedaří likvidovat, například na Korsice.
Na tomto malebném středomořském ostrově, který patří Francii, oheň zničil již více než 2000 hektarů lesa. Do oblasti zhruba dvacet kilometrů od hlavního korsického města Ajjacio téměř není možný pozemní přístup.
Husté sloupy dýmu se vznášejí rovněž nad italským územím. Italští kněží své věřící vyzvali, aby se modlili za příchod deště. Chorvaté se zase snaží zlikvidovat oheň u Dubrovníku.
Okolí historického města prohlásily úřady v důsledku škod způsobených suchem, které zde trvá už od poloviny května, za zničenou zónu. V Chorvatsku se potýkají s vůbec největším suchem za posledních padesát vlet. Teploty šplhají ke 40 stupňům, turistickým centrům hrozí nedostatek vody, zejména Istrii a ostrovům Krk a Pag.
"Takové sucho jsme nezažili již celé půlstoletí," sdělil Zvonimir Katusin z chorvatského hydrologického a meteorologického ústavu.
Pokračující sucho, které přiživuje požáry, ničí farmářům úrodu a ohrožuje také hospodářská zvířata. Francouzská vláda včera oznámila, že zemědělcům poskytne mimořádnou pomoc. Brzy ji nejspíš bude následovat Německo. Mezi nejhůře postižené oblasti v Německu patří východní země Sasko a Braniborsko. "Pro německé zemědělství se z toho v těchto dnech stává doslova neštěstí," oznámil Gerd Sonnleitner, představitel Německé farmářské federace. "Braniborsko se v tomto počasí mění v úplnou poušť."
Evropská farmářská asociace Copa-Copega situaci popsala jako přírodní katastrofu a žádá peníze na pomoc z fondů Evropské unie. Evropští ministři zemědělství v úterý krizi projednávali na schůzce v Bruselu. Žádost zemědělců ale ponechali zatím bez odpovědi.
Téměř všude v Evropě jsou patrné nízké hladiny řek. Podél Dunaje je například vidět množství odstavených lodí, neboť v řece není dostatek vody. Říční spojení mezi Vídní a slovenskou hranicí je zcela přerušeno.
Další články v kategorii Ekologie
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)