Evropa chce recyklovat více odpadu
01.02.2011 | Enviweb.cz
Většina členských států Evropské unie produkuje stále více odpadu. Avšak díky vysokému poklesu ve Francii, Polsku, Rumunsku a Švédsku poklesl celkový průměr produkce odpadu v Unii mezi roky 2006 až 2008 o téměř 10%. Stojí za tím ekonomická krize, změna ohlašovacích povinností nebo opatření proti samotnému vzniku odpadu?
Také o tom pojednává hodnotící zpráva Evropské komise, která poukazuje na pokrok i nedostatky evropské politiky nakládání s odpadem. Komise ji vydala 19. ledna 2011 jako Sdělení o tématické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Doplňující pracovní dokument pak hodnotí naplňování tématické strategie o prevenci a recyklaci odpadů.
Tato tématická strategie byla přijata v roce 2005 s cílem přeměnit EU na recyklační společnost, která se snaží co nejvíce omezit tvorbu odpadu a zároveň vytvořený odpad využívá jako surovinu. Mezi její hlavní nástroje patří podpora prevence vzniku odpadu, opětovného využívání a recyklace a modernizace existujícího právního rámce.
Jak se dařilo s odpady
Nové hodnocení shrnuje hlavní pokrok v nakládání s odpady od roku 2005, přičemž na jednu stranu vyzdvihuje dosavadní přínos odpadové tématické strategie a opatření, která byla v jejím rámci dosud nastavena, avšak zároveň upozorňuje, že některé státy budou muset na splnění nastavených cílů výrazně zapracovat.
V části zprávy, která se věnuje míře dosažení cílů tématické strategie, je uveden obecný přehled dosavadního vývoje v jednotlivých klíčových oblastech v různých státech - prevence, opětovné použití, recyklace, energetické využití a skládkování, a to i podle typu odpadu (domácnosti, průmyslový odpad, odpad ze stavebnictví atd.).
Například produkce komunálního odpadu se v rámci sedmadvacítky stabilizovala zhruba na 524 kg na obyvatele (v roce 2008), avšak mezi jednotlivými členskými státy existují výrazné rozdíly (400 - 800kg na obyvatele).
A co dál?
Obecně je dle zprávy nezbytné posílit správné zavedení současné legislativy, což bude u mnoha členských států vyžadovat značné úsilí. Komise se v budoucnu mimo jiné dále zaměří na možnost prohlubování koordinace národních inspekcí u zařízení s přeshraničním rozsahem, na ekonomické pobídky pro používání recyklovaných materiálů, na zajištění větší konsistence mezi odpadovou a výrobní fází a na další relevantní aktivy, které by měly umožnit dosažení cílů v oblasti nakládání s odpady.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



