EU zavede povinné emisní limity u aut
07.02.2007 | Euractiv.cz
Nově navrhovaná pravidla, která mají ve středu přijmout všichni komisaři, stanoví podle očekávání emisní limit na povinných 130g/km do roku 2012. „Postupujeme s přípravou legislativy kupředu. Jsem si jistý, že tento krok poskytne inovacím nový impuls, který přiměje Evropu vyrábět ekologičtější auta,“ řekl Dimas pro EurActiv.com. Návrh přichází poté, co začalo být zřejmé, že výrobci do roku 2008-2009 nesplní dobrovolný závazek snížit průměrný emisní limit u nových automobilů na 140 gramů oxidu uhličitého na kilometr. „Vypočítali jsme, že auta přispějí ke snižování emisí vedoucí k naplnění kjótských cílů, a toho také dosáhneme,“ uvedl komisař.
„Budoucnost patří ekologičtějším autům a proto dáváme evropským výrobcům automobilů tuto pobídku.“
Nový návrh 130g/km je méně než 120g/km, které Dimas požadoval v původním návrhu. Ukončil tak spor s komisařem pro podnikání a průmysl Günterem Verheugenem, který obhajuje námitky německých automobilek, jež tvrdí, že povinné emisní kontroly poškodí ekonomiku a povedou ke ztrátám pracovních míst.
„Konkrétní podoba legislativy bude vytvořena později,“ říká Dimas a dodává, že návrh bude obsahovat „detailní zhodnocení dopadů“ nových pravidel pro zaměstnanost v odvětví.
„Existuje řada možností, které můžeme zvolit,“ vysvětluje komisař. Dodává však, že „toho musí být dosaženo takovým způsobem, který bude spravedlivý pro všechny výrobce aut“.
„Je důležité, abychom se ke všem výrobcům aut v Evropské unii chovali stejně a spravedlivě, a nevytvářeli konkurenční výhody nebo nevýhody.“
Dimasovy výroky mají zmírnit obavy, které vyjádřila německá kancléřka Angela Merkel, z toho, že povinné kontroly mohou ohrozit německé automobilky, které vyrábí větší automobily, jež mají větší spotřebu paliva i úroveň emisí CO2.
Nová pravidla pro emise u aut přichází pouhý týden poté, co byly zveřejněny návrhy na snižování emisí oxidu uhličitého u pohonných hmot. Nové standardy pro kvalitu paliva, které Komise představila minulý týden ve středu, mají do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého o 10% v průběhu celého životního cyklu produktu - při rafinaci, dopravě i spotřebě.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



