EU vyzývá k většímu úsilí při snižování emisí oxidu uhličitého
30.10.2006 | Euractiv.cz
Členské země Evropské unie musí v souladu s Kjótským protokolem snížit emise oxidu uhličitého v období mezi lety 2008-2012 o 8% oproti referenční hodnotě, kterou pro většinu členských zemí představuje rok 1990. Pro země staré Patnáctky platí v rámci Protokolu kolektivní cíl pro snižování emisí. Země proto z pohledu závazku v Kjótském protokolu nemusejí splňovat 8% cíl každá za sebe, dohromady však ano. Na druhou stranu je však 8% cíl závazný pro každou zemi v rámci evropské legislativy. Nové členské země musí splňovat v rámci Kjótského protokolu 8% cíl individuálně.
Témata:
Výhled který připravila Evropská komise říká, že kýženého cíle mohou dosáhnout všechny země staré Patnáctky však jen velmi těsně. Pravidelná zpráva Komise ukazuje, že k 8% snížení mohou země dospět do roku 2010 jen tehdy, budou-li se držet opatření, ke kterým se zavázaly. Sedm zemí ve svých plánech počítá s tím, že své individuální emisní limity překročí (jde o Rakousko, Belgii, Dánsko, Irsko, Portugalsko, Itálii a Španělsko).
Podle červnových informací Komise poklesly emise evropské Patnáctky v období 1990 až 2004 (poslední rok, za nějž má EU úplné údaje) pouze o 0,9%, zatímco hospodářská aktivita vzrostla o 32%. Nový výhled Komise ukazuje, že pokud by již nebyla přijata žádná nová opatření, emise by do roku 2010 poklesly pouze 0,6%. V případě, že budou uplatněna všechna opatření, ke kterým se státy zavázaly (včetně nákupu úvěrů na snižování emisí a zalesňování), splní EU-15 svůj 8% kolektivní cíl pouze velmi těsně.
Pokud by již v nových členských zemích nebyla přijata žádná nová opatření, sníží se jejich emise o 4,6%. S plánovanými opatřeními se však do roku 2010 sníží emise pod úroveň 8% pohodlně.
K podobným závěrům došla i zpráva Evropské agentury pro životní prostředí, o jejíž zprávě EurActiv informoval minulý týden v článku „EEA: EU neplní závazky z Kjóta“.
Stanoviska:
Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas země upozorňuje: „Tato opatření ukazují, že spokojenost není na místě“. Zároveň vyzval členské země staré Patnáctky k zesílení úsilí vedoucí ke splnění kolektivního cíle. „Ty země, které nejdou správnou cestou musí neprodleně zvýšit své úsilí při dosahování svých cílů a pokud je to nutné, přistoupit k dalším opatřením, které emise sníží. Každý členský stát může dosáhnout svých závazků z Kjóta pouze v případě, že budou alokační plány pro druhé období evropského schématu obchodování s emisemi dostatečně ambiciózní.“
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



