Emisní kvóty: EU pohrozila, že bude stíhat opozdilce
28.07.2006 | Euractiv.cz
Diplomaté v Radě ministrů začali s vyhodnocováním Národních plánů alokace, které Komise dostala včas pro druhou fázi schématu obchodování s emisními povolenkami. Obchodování s emisními povolenkami tvoří základ evropské politiky na snižování obejmu emisí, které způsobují globální oteplování. Práce však nemají příliš. Pouze 6 států totiž do dnešního dne dodalo Komisi své kvóty na emise pro příští rok - téměř měsíc po termínu: jsou to Německo, Velká Británie, Litva, Estonsko, Polsko a Irsko. „Nyní jsme ve fázi přípravy dopisů“ kterými zahájíme právní řízení s těmi zeměmi, které nedodaly své plány včas, říká mluvčí Komise pro životní prostředí Barbara Helfferich. „Dopisy pošleme příští nebo následující týden“, sdělila mluvčí EurActivu.
Důvodem proč ČR včas nedodala Plán pro úroveň emisí jsou zdlouhavá povolební jednání. Podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka je sice metodika a schéma rozdělení emisních povolenek připraveno, rozhodnutí, kolik povolenek má být rozdáno, je však podle Ambrozka politickým rozhodnutím, které nyní nechce přijímat. „Nechtěl bych nastřelit něco, co by můj nástupce nemohl obhajovat,“ řekl ministr ČTK.
Komise rozhodne, zda plány odsouhlasí nebo odmítne teprve poté, co bude mít všechny k dispozici. Tento proces začne „nejpozději na počátku října 2006“, říká Helffrich. Konečné rozhodnutí bude připravené do konce roku. Do té doby budou mít členské státy EU možnost připomínkovat navzájem své plány a vyjednat individuální emisní stropy s Komisí.
Neziskové organizace v oblasti životního prostředí již vyjádřily své znepokojení. „Nejen zpoždění, ale také nízká kvalita většiny Národních plánů alokace poukazuje na to, že evropské státy podceňují naléhavou potřebu bojovat s klimatickými změnami,“ uvádí Delia Villigrasa, expert na obchodování z Kanceláře evropské politiky v ekologickém hnutí WWF (World Wildlife Fund).
Stavros Dimas, komisař EU pro životní prostředí, minulou sobotu uvedl, že rozhodnutí Komise o druhé fázi Národních plánů alokace „musí zajistit, aby členské státy směřovaly k naplňování svých individuálních cílů pro emise“. Uvedl dále, že data o úrovni emisí oxidu uhličitého, která státy letos dodaly, budou vodítkem pro posouzení plánů pro druhé období obchodovacího schématu v letech 2008-2012 tak, aby byla v souladu s cíli v Kyótském protokolu.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



