Ekologové sbírají semínka tisů i buků, vysadí je do hor
02.10.2003 | Mladá fronta Dnes
První malé stromky vzácných tisů červených vysadí členové Společnosti přátel přírody do lesů v Jizerských horách. Po několika letech mravenčí práce ve vlastní školce se jim je podařilo vypěstovat do takové velikosti, kdy již mohou přežít ve volné přírodě. Ekologové proto pokračují ve sběru semínek ohrožených tisů i letos. Příliš mnoho míst, kde je ale ještě mohou najít, však není. "Sbíráme jen v okolí rezervace Fojtecké tisy," řekl vedoucí společnosti Jan Korytář. Než letos sebrané semínko vyklíčí, uplynou tři roky. Ochránci nejprve plody tisu nechají nakvasit, aby se oddělila červená dužnina a čistá semínka a další rok je promývají a skladují v ledničce. Teprve za rok na podzim je vysejí do země a nejdříve za dva roky vyleze mladý semenáček na povrch. "V přírodě se rozmnožují tisy i pomocí trávícího ústrojí ptáků. Bobulky sní a semínka se pak vrátí zpátky do přírody," dodal Korytář. Právě s ptáky někdy ochranáři zápolí, kdo úrodu sklidí nejrychleji. "Často se stane, že přijdeme ke stromu a je už prázdný," podotkl.Ochránci ve Fojtce s povolením ministerstva životního prostředí nasbírají přibližně deset kilo bobulí, z kterých budou mít tisíce semínek. Ty pak zasejí do vlastní školky v Jizerských horách. "Ve školkách pěstujeme stromky bez jakýchkoliv chemikálií, podobně jako v přírodě," dodal Korytář. Bobule přitom sbírají jen ze stromů, které rostou přímo v horách a nikoliv z městských parků. "Ve městech rostou různé vyšlechtěné kultivary, často jen keřovitého vzrůstu a my máme zájem pouze o původní stromové tisy," dodal.Tisy mají doplnit jizerskohorské lesy. "Je to přirozený místní strom, bohužel ho lidé v minulosti zde, stejně jako jinde v Evropě, pouze těžili a nesázeli. Protože roste velmi pomalu, postupně z porostů téměř zmizel," doplnil.Pracovníky Společnosti přátel přírody čeká ještě sklepávání bukvic ze stromů ve vyšších částech Jizerských hor, odkud získají semínka odolnějších buků.
Další články v kategorii Ekologie
- Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab (10.07.2025)
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)