Ekologové napadají systém certifikace lesů
08.07.2003 | Hospodářské noviny
Rozdíly v konkurenčních systémech ani jedna strana neumí jasně pojmenovat. Lesáci tvrdí, že neznají pravidla druhé certifikace, zelení zase argumentují propracovaností pravidel a větším uznáním ve světě .Brzy bude možné koupit stůl, židli nebo jiný výrobek ze dřeva a podle jeho označení se dozvědět, odkud pochází. A nejen to: Logo speciálního certifikátu kupujícímu prozradí vedle údaje, ze kterého lesa dřevo pochází, také to, zda se v něm hospodaří podle zásad udržitelného rozvoje. To je smysl certifikace lesů, zpracovatelských podniků, výrobců zboží i prodejních řetězců.V Česku tento proces začal po roce 1999 a dnes jsou téměř dvě třetiny majitelů lesů držiteli certifikátu PEFC (Pan European Forest Certification). V posledních dnech tento systém napadli ekologové. Systém PECF označují za "vzdorocertifikaci" a prosazují zavedení certifikace podle pravidel FSC (Forest Stewardship Council)."Lesy ČR zavádějí certifikaci, kterou může obdržet každý, kdo neporušuje zákony. FSC je propracovanější systém a například v Nizozemsku je na trhu už 1300 výrobků od zhruba stovky dodavatelů s logem FSC," tvrdí Martin Sucharda z Hnutí Duha. Podle něho na systém FSC přistupuje většina zemí vstupujících do Evropské unie."Certifikační systémy jsou tržním produktem jako každé jiné zboží a v tomto smyslu si konkurují," uvádí Jan Řezáč, tiskový mluvčí Lesů ČR, a tvrdí, že systém PEFC se prosazuje po celé Evropě."Nemohu ani přesně specifikovat rozdíly mezi oběma systémy, protože pravidla FSC v oficiální podobě zatím nejsou k dispozici," dodal Řezáč s tím, že například ve Francii se prosazují výhradně pravidla podle PEFC.Podobně nynější napjatou situaci hodnotí Pavel Hes z Národního certifikačního centra v Brandýse nad Labem. "Za FSC stojí silné ekologické organizace, ale náš systém je kompatibilní i s pravidly v USA a Kanadě, kde fungují dokonce tři systémy certifikace lesů a výrobních řetězců," uvedl Hes."Všichni naši dodavatelé musejí prokázat původ dřeva. Dáváme přednost značce FSC, ale uznáváme i PEFC," uvádí Irena Hrdličková, mluvčí společnosti Ikea Praha.Na certifikaci lesů přispívá jejich majitelům Ministerstvo zemědělství dvěma korunami na každý hektar, ale k současným sporům se vyjadřuje opatrně. "Bude záležet na tom, co budou požadovat zákazníci, kterému systému dají přednost. My usilujeme o to, aby oba systému byly vzájemně uznávané, jako je to u jiných certifikátů," uvedl Pavel Kovář, ředitel odboru vnějších vztahů Ministerstva zemědělství. Podle jeho tvrzení ministerstvo bude i nadále přispívat na certifikaci lesů oběma systémy, ale majitel lesa si musí vybrat jenom jeden z nich.Kolik lesů má certifikátCelková rozloha lesů v ČR2 639 000 haCertifikace systémem PEFC503 vlastníků lesůrozloha 1 799 000 haCertifikace systémem FSC1 vlastníkrozloha 10 441 haZdroj: Lesy ČR, Hnutí Duha
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)