Druhý plán na rozdělení emisních povolenek má být v roce 2006
21.04.2005 | Ekolist.cz
Druhý národní plán na rozdělení povolenek k obchodování s emisemi skleníkových plynů by měla Česká republika vypracovat do poloviny příštího roku. Na dnešní konferenci o obchodu s emisemi to řekl ředitel oddělení změny klimatu ministerstva životního prostředí Tomáš Chmelík. První plán, který platí do konce roku 2007, schválila Evropská komise v objemu 97,6 milionu tun emisí ročně minulý týden. Česká republika původně požadovala o deset milionů tun více.
Příští obchodovací období bude místo současného tříletého delší o dva roky a skončí v roce 2012. Podle evropské směrnice má mít každý stát EU plán vypracovaný nejpozději 18 měsíců před 1. lednem 2008. "Přípravu je nutno zahájit v podstatě záhy," uvedl Chmelík. Úřady se podle něj budou řídit stejnou metodikou i směrnicí. Ministerstvo nyní ještě dokončuje práce na prvním plánu. Do konce měsíce chce přepočítat rozdělení povolenek na jednotlivá odvětví a firmy, což poté musí schválit vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno odhadovalo oba kroky na dva měsíce.
Podle Chmelíka je obtížné říci, jestli je kompromis dojednaný s komisí před týdnem úspěchem či neúspěchem. V porovnání s jinými státy si podle něj Česká republika stojí nadprůměrně. V některých případech však pro rozdělní více povolenek chyběly argumenty, které by podložily reálnou potřebu navýšení.
První plán Česká republika předložila koncem minulého roku se zhruba půlročním zpožděním. Prodlevu mělo i mnoho jiných států. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je výsledný kompromis s komisí pro české podniky přijatelný a celkový objem povolenek by měl v příštích letech stačit na to, aby firmy nemusely povolenky nakupovat a měly zajištěno i dostatečné množství pro rozvoj. Výslednou dohodu však kritizuje Svaz průmyslu a obchodu, kterému vadí jak celkový pokles objemu povolenek, tak samotná příprava plánu. Snížení povolených emisí naopak vítají ekologové.
Systém obchodování s povolenkami je součástí zavádění Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů. Komise do minulého týdne schválila plány všech členských zemí Evropské unie s výjimkou Itálie a Řecka.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



