Drtivá většina lidí odmítá zmenšení NP Šumava
15.10.2001 | Českobudějovické listy
Drtivá většina české veřejnosti si nepřeje odtržení nejcennějších území ze šumavského národního parku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro Hnutí DUHA zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Průzkum byl proveden začátkem září na reprezentativním vzorku 1057 dotazovaných. CVVM jej zadalo Hnutí DUHA.
Podle šetření 77 % občanů nesouhlasí s podstatným zmenšením národního parku a odtržením cenných lokalit. Podporuje jej pouhých 7 %. Průzkum se zároveň - pro srovnání - dotazoval na názor na nekontroverzní "vynětí některých malých, okrajových a přírodně méně významných ploch, například polí". S drobnými úpravami hranice tohoto typu Hnutí DUHA může souhlasit - ale názor veřejnosti dokonce i na takové změny je vyrovnaný (42 % pro, 39 % proti).
Hrozí odtržení Smrčiny
Navíc proti kácení stromů napadených kůrovcem v pralesovitých oblastech národního parku se vyslovilo 38 % respondentů, ale souhlasí s ním pouze 30 % (nevím odpovědělo 32 %).
Zákonem o Národním parku Šumava se bude Poslanecká sněmovna zabývat na své podzimní schůzi. Hrozí, že se objeví i návrhy na odtržení některých unikátních území, například pralesa na Smrčině. Proti razantnímu zmenšení parku se už vyslovila většina obcí i zastupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.
DUHA kritizuje zákon
Hnutí DUHA ostře kritizovalo novou verzi zákona, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí. Kužvartovi úředníci například chtějí nařídit povinné kácení každého kůrovcem napadeného stromu v nejcennějších zónách parku, za určitých podmínek dokonce i zde povolit použití pesticidů nebo betonování koryt řek, umožnit vznik soukromých honiteb v národním parku a navrhuje rozdělení správy parku způsobem, který nebude funkční.
Požadavek nekácet
Průzkum ukázal, že drtivá většina české veřejnosti se zmenšením národního parku na Šumavě rozhodně nesouhlasí. Zajímavé také je, že v několikaletém sporu o kácení kůrovcem napadených stromů v nejcennějších šumavských pralesích rovněž převažují ti, kdo požadují nekácet. Poslanci by měli konečně vzít názor veřejnosti vážně. Nový zákon by měl zajistit kvalitní ochranu šumavské přírody i prosperitu horských obcí.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)