Dobytek u silnic se stěhuje do míst, kde dříve nebyl vidět.
03.11.2003 | Plzeňský deník
Vysušené pastviny a nedostatek krmení přinutily zemědělce, aby svůj dobytek přestěhovali do míst, kde dříve nebyl. Často je viděn v bezprostřední blízkosti frekventovaných silnic na Tachovsku. Nezřídka se mu daří překonat zábrany a působí dopravní nehody.Před několika dny kráva pasoucí se ve stádu u silnice z Tachova do Plané pronikla přes elektrické ohradníky na vozovku. Řidič dodávky, který úsekem projížděl, stačil sice zabrzdit a zvíře nesrazil. To však jeho vůz nezachránilo. Narazila do něj další dvě osobní auta. Škody přesáhly sto tisíc korun. Řidiči nadávají."Na silnici pod Broumovem běhá tele. Kdybych ho srazil, jsem bez práce a bez peněz," volal do redakce jen pár dnů poté Ivan Hronec, dálkový řidič nákladního vozu firmy Jaroslav Dědiček."Kráva nemá havarijní pojištění a nic si na ní nevezmu. Než dá majitel auto opravit, bude to trvat. Nebudu jezdit a nevydělám si na výplatu. Ani na majiteli krávy si nic nevezmu," rozčiloval se. Dobytek v bezprosřední blízkosti vozovky či přímo na ní potkává denně. Vlastník telete oponoval. Dospělá kráva prý ohradníky nepřekoná. Tele ano. Pak je zmatené, protože neví, jak za mámou."Občas se stane, že myslivci přeruší ohradu a dobytek pak uteče," dodal.Vedle řidičů si na dobytek stěžují i myslivci."Nedokážete si představit, jakou paseku nadělají v lese. Vyženou zvěř, vyžerou příkrmy a ničí porosty. Zeptejte se některých lesáků nebo majitelů lesů," reagoval na zprávy o dobytku na silnicích jeden z tachovských nimrodů."Je to pravda. Dobytek v lese škodí. A jak," potvrdil jeho slova správce Kolowratových lesů v Přimdě Karel Valenta. Souhlasně přikyvoval i Tomáš Kolowrat.Kdo ale zničil elektrickou ohradu pastviny u Damnova, kde se páslo stádo Josefa Bartoše, nikdo neví. Bartoš tam našel v pátek 24. října dvacet vytrhaných a poničených kůlů. Ohradník byl navíc přestřižený. V ten den došlo zatím k největšímu masakru dobytka dopravním prostředkem. Stádo, zbavené zábran, se přesunulo do kolejiště železniční tratě z Chebu do Plzně. Poblíž Ošelína ve skalnatém kaňonu do stáda vrazil vlak. Patnáct krav zahynulo. Požárníci, kteří je odklízeli, jen kroutili hlavou."Jak se sem vůbec dostaly? Sem se pěšky nedostane ani člověk," ptali se. Bartoš řekl, že tam musel krávy někdo zahnat.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



