Do životního prostředí přijde z Bruselu 150 miliard
20.12.2007 | Aktuálně.cz
Ministr životního prostředí Martin Bursík sice dnes podepsal v Bruselu jeden z evropských dotačních programů, který Česku umožní použít v následujících letech až 150 miliard korun na různé ekologické projekty, avšak z evropských zdrojů se nemohou použít peníze pro domácnosti.
"Neumožňuje to příslušná evropská směrnice," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Evropská komise ovšem podle Kašpara slíbila českým vyjednávačům, že směrnici změní.
"Do té doby se individuální podpora na zateplování domů a na výměnu vytápění bude platit z českých zdrojů," dodal Kašpar. Uvedl, že příslušná směrnice je na ministerstvu životního prostředí před schválením.
Státní fond životního prostředí poskytne příští rok stovky milionů korun na zateplování domů a změnu vytápění, aby lidé nespalovali ve starých kotlech nekvalitní uhlí nebo dokonce odpadky.
Špinavý vzduch zabíjí tisíce lidí
Topení nekvalitním uhlím v mnohdy zastaralých kotlech a kamnech je jedním z hlavních důvodů, proč se v posledních letech kvalita ovzduší v zemi zhorčila. Podle poslední zprávy o stavu životního prostředí dýchá špinavý vzduch více než šedesát procent lidí, a to nejen ve městech, ale také na vesnicích.
Vládní kabinet nedávno dostal na stůl i další zprávu ministerstva životního prostředí, která upozornila na to, že vloni kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo podle kvalifikovaného odhadu až 12,4 tisíc osob.
Největším problémem jsou jemné částice prachu, které se do ovzduší dostávají právě z kamen rodinných domů nebo výfuků automobilů. Na severu Moravy se k tomu přidávají ještě komíny tamních továren těžkého průmyslu.
Výše podpory? Až padesát procent
Návrh ministerstva životního prostředí počítá s tím, že lidé na přeměnu svého vytápění na ekologické získají z fondu životního prostředí až padesátiprocentní dotaci.
Záležení na tom, jak druhý vytápění zvolí. Budou si například moci pořídit kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo solární panely.
Následující měsíce ukáží, nakolik budou mít lidé o ekologické peníze zájem. Ministerstvo nyní rozesílá radnicím leták, v němž vyzývá občany k tomu, aby přestali topit špinavým uhlím či dokonce odpadky.
"Co ušetříte spalováním nekvalitních paliv nebo dokonce odpadků? Zdraví - svoje ani svých blízkých a sousedů - určitě ne. Přemýšlejte o přechodu na ekologičtější a k lidskému zdraví šetrnější způsob vytápění," píše se v letáčku, který ministerstvo životního prostředí rozešle radnicím po celé zemi.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



