Do roku 2015 by měla produkce emisí z průmyslových zdrojů klesnout v Moravskoslezském kraji o celou třetinu
11.12.2012 | Ministerstvo životního prostředí
V rámci 36. výzvy Operačního programu Životní prostředí, která je primárně určena velkým průmyslovým podnikům a jejich projektům na zlepšování kvality ovzduší, bude do roku 2015 v Moravskoslezském kraji proinvestováno 5,7 miliardy korun. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání pracovní skupiny pro MSK v Třinci svým podpisem dal této výzvě definitivní zelenou.
„V rámci této výzvy bylo celkem schváleno 26 žádostí s dotací za celkem 3,4 miliardy korun. Žadatelé z Moravskoslezského kraje navíc dostanou na realizaci svých projektů na snižování průmyslových emisí dalších 600 milionů z národních zdrojů. Zbylých 1,7 miliardy financují v rámci podmínek pro udělení evropské dotace sami průmyslníci,“ uvedl v této souvislosti Chalupa, podle kterého by realizací těchto projektů mělo dojít ke snížení primárních i fugitivních emisí prašných částic o zhruba 1100 tun za rok, což představuje třetinu celkové stávající produkce průmyslových emisí.
Ministerstvo počítá s finanční podporou projektů na snižování emisí v ovzduší i v budoucnosti. „Již v únoru příštího roku bude vyhlášena další, tzv. 90% výzva pro Moravskoslezský kraj s alokací 600 milionů korun. V této výzvě dostanou šanci jednak projekty z tzv. zásobníku 36. Výzvy a samozřejmě také další nové projekty jednotlivých zástupců moravskoslezského průmyslu, které budou primárně zaměřeny na zlepšení stavu ovzduší v regionu,“ dodal ministr.
Souběžně s tím je připravována další výzva na všechny oblasti podpory Prioritní Osy 2, výše podpory bude 40 %. Tato výzva nebude s největší pravděpodobností finančně omezena kvůli vytvoření nového zásobníku projektů pro další výzvy.
V jednání je také další plánovaná výzva, která by měla v budoucnu v regionu Moravskoslezského kraje nabídnout městům a obcím financování alternativní městské hromadné dopravy. Základní principy této výzvy, jejíž alokace by se měla pohybovat až na hranici 1 miliardy korun, byly schváleny na Monitorovacím výboru a diskuse s Evropskou komisí dále pokračuje.
O pevné zařazení výzev na financování alternativní dopravy, ale také například výměny pouličního osvětlení v Moravskoslezském kraji je nicméně ministerstvo financí připraveno usilovat v rámci nového operačního programu, který je připravován pro období 2014 - 2020.
Kontakt pro více informací:
Matyáš Vitík
tiskový mluvčí MŽP a ředitel odboru tiskového a marketingu
Mobil: 606 111 060
Email: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)

Tweet



