Divočáky drží v lese bohatá úroda semen
29.10.2003 | Příbramský deník
Divočáci a jejich škody, to je v posledních letech stále žhavější téma diskuzí mezi myslivci a zemědělci. Názory se mezi myslivci rozcházejí i co se týče lovu této atraktivní zvěře. Jedni prosazují neomezený lov dospělé i mladé zvěře, druzí jsou zásadně proti lovu dospělých jedinců. Dospělý divočák se smí lovit v době od 16. srpna do 31. prosince, lov selat a lončáků je povolen celoročně. Konkrétním medializovaným případem byla snaha královéhradeckých zastupitelů o novelizaci mysliveckého zákona, která by umožnila střílet více divočáků. Poslanci však změnu zamítli s tím, že kvůli jednomu případu nebudou znovu otevírat myslivecký zákon, který vyvolává značné politické spory. A jak je to s divočáky a škodami na Příbramsku? "Neviděl bych to tak tragicky, jak se mnohde prezentuje," řekl jednatel Okresního mysliveckého spolku Příbram Milan Kubů."Co vím, tak před nedávnem měli v Kamýku sloveno pouhých sedm prasat, v Krásné Hoře pět. To je dost málo. V jiných letech mají touto dobou uloveno od 30 do 40 kusů. Rovněž tak škody nejsou výrazné. Troufám si tvrdit, že jsou naopak nižší. Většina myslivců mi potvrdila, že se ani v honitbách pomalu s prasaty nepotká. Pravděpodobně za to může i nadúroda kaštanů, buk vic a žaludů. Dostatek přirozené potravy nenutí zvěř opustit les." Protože po celou sezonu prakticky vůbec nerostly houby, nebyla prasata rušena ani houbaři. Milan Kubů si myslí, že se za tuto loveckou sezonu určitě nepodaří překonat rekordní úlovek 2108 kusů z roku 1999. Od té doby se průměrný úlovek pohybuje ke 2000. Na názor jsme se zeptali i Gabriela Synka, soukromého zemědělce ze Sedlice u Rožmitálu a místopředsedy Agrární komory Příbram. "Sám za sebe mohu říci, že jsem nikdy nezaznamenal žádné vysoké škody na úrodě. Minimum škod je hlášeno i z jiných oblastí, kromě Dobříšska anebo okolí Krásné Hory," uvedl Synek. S divočáky se letos méně než v jiných letech potkala většina nimrodů, ale ani lesníci nepoukazují na nějaké přemnožení. "Rozhodně není více prasat než v jiných letech," povtrdil i Václav Pernégr z obecnické správy Vojenských lesů a statků ČR.
Další články v kategorii Ekologie
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)

Tweet



