Další pokuta za kácení stromů
19.09.2007 | Mladá fronta Dnes
Už druhá pokuta padla za pokácení vzrostlých stromů letos na sklonku zimy v Kašperských Horách. Stotisícovou sankci nejdříve dostaly Kašperské Hory za stromy pokácené uprostřed města. Teď mají za kácení platit silničáři.
Je to trest za zničenou alej poblíž Kašperských Hor při cestě na Vimperk.
Inspekce životního prostředí rozhodla o tom, že vykácením aleje při silnici správa a údržba silnic porušila zákon. „Od počátku zastáváme názor, že správa silnic porušila zákon. Pokácením aleje došlo k narušení krajinného rázu,“ uvedl Vladimír Jiráček z České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích.
Při silnici padly čtyři desítky stromů. Další poslali silničáři k zemi v přilehlém lese. Ve směru na Vimperk tak padla stovka stromů.
Řidičům se po cestě, kterou už nezvedají kořeny, jezdí daleko lépe. Ale podle inspektorů se zásadním způsobem změnil vzhled krajiny.
Výši pokuty nechtěl Vladimír Jiráček sdělit. „Rozhodnutí není pravomocné,“ zdůvodnil mlčení. Podle neoficiálních informací se pokuta pohybuje mezi 50 a 100 tisíci korunami.
Zákon jsme neporušili, tvrdí silničáři
Silničáři vinu odmítají. „Zákon jsem neporušil. Udělal jsem vše, co mi zákon ukládá. V něm není nic o tom, abych si nechal posoudit krajinný ráz,“ prohlásil šéf Správy a údržby silnic v Klatovech Jiří Velíšek.
Silničáři skutečně udělali vše podle zákona - předem ohlásili radnici v Kašperských Horách svůj záměr kácet stromy. Pracovníci úřadu se k žádosti nevyjádřili. Podle zákona tak silničáři mohli začít kácet. „Máme stanovisko nezávislého znalce, který říká, že se ráz krajiny nijak nezměnil,“ pokračuje Velíšek.
Silničáři se zřejmě proti verdiktu inspekce odvolají, záležitost tak bude řešit ministerstvo životního prostředí. A nebude to první případ, kterým se ministerští úředníci budou v kauze padlých stromů zabývat. Na stole už mají odvolání Kašperských Hor. Těm inspekce dala stotisícovou pokutu. „Bylo to nepovolené kácení,“ zdůvodnil pokutu Vladimír Jiráček. Radnice tvrdí, že nic neporušila.
„Ještě v této věci provádíme šetření. Věc není ukončena,“ uvedl Václav Osovský z ministerstva životního prostředí.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



