Co je STŘEDOEVROPSKý INSTITUT EKOLOGIE ZVĚŘE ?

Dr. Miroslav Vodňanský

Po zveřejnění informace vminulé Myslivosti o otevření Institutu zvěře vNitře se ozvalo několik čtenářů a dokonce i dvě myslivecká sdružení, že by chtěli jednak znát větší podrobnosti o této instituci a jednak nabídnout spolupráci a náměty na výzkum. Přinášíme tedy požadované podrobněji.

Středoevropský institut ekologie zvěře je mezinárodně působící organizace, v níž jsousdružena vědecká pracoviště zabývající se problematikou ekologie zvěře ve třech středoevropských zemích, a to v České republice, v Rakousku a na Slovensku.

Jejími zakladatelskými členy jsou: Institut ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Büro für Wildtiermanagement und Ökologieforschung Wien a Medzinárodné pracovisko výživy a ekologie zveri pri VÚŽV Nitra. Sdružení uvedených institucí pod jednu zastřešující organizaci zcela odpovídá současnému evropskému vývoji, v němž se prosazuje hledání společných cest při řešení různých otázek a problémů.

Dosud běžný myslivecký výzkum prováděný zpravidla izolovaně v rámci jednotlivých států se vyznačuje poměrně značnou roztříštěností. Různá pracoviště ve spolu sousedících státech často řeší prakticky tytéž úlohy nebo se zabývají stejnými tématy, aniž by se snažila svou činnost účelně koordinovat. Nezřídka se tak za vynaložení značných nákladů dochází k výsledkům a závěrům, které jsou jinde již dávno známé.

Přitom finanční náročnost výzkumných prací se stále zvyšuje a na jejich zabezpečení v rámci jednotlivých států je čím dál tím obtížnější získat dostatečné prostředky. Z toho vyplývá rostoucí potřeba společného postupu v rámci úzké mezinárodní spolupráce. Tím spíše, že problematika ekologie zvěře je ve většině zemí střední Evropy do velké míry shodná. Také většina hlavních témat, se kterými se myslivost v tomto geografickém prostoru musí zabývat, je téměř identická. Názorným příkladem je drastický úbytek některých druhů drobné zvěře, k němuž došlo v celé střední Evropě prakticky ve stejném období. Stejně tak jsou tytéž zásadní otázky správného obhospodařování spárkaté zvěře stejně aktuální pro myslivce jak v České republice, tak na Slovensku i v Rakousku.

Posláním Středoevropského institutu ekologie zvěře je podpora myslivosti a ochrany přírody ve středoevropském regionu bez ohledu na státní hranice jednotlivých zemí. Mezi hlavní úlohy patří mezinárodní koordinace výzkumu ekologie volně žijících zvířat v podmínkách současných agrárních a lesních ekosystémů, vypracování zásad správného mysliveckého obhospodařování jednotlivých druhů zvěře na základě nejnovějších poznatků a řešení programů na stabilizaci ohrožených živočišných druhů v podmínkách současné kulturní krajiny. Další jeho důležitou úlohou, která by měla do budoucna hrát stále větší roli, je zabezpečování mezinárodních projektů, zejména za využití různých programů Evropské Unie.

Činnost Středoevropského institutu ekologie zvěře spočívá v koordinaci a organizaci výše uvedených aktivit v mezinárodním rámci. Jejich praktickou realizaci společně zabezpečují sdružené výzkumné instituce v jednotlivých zemích. V České republice tento úkol zajišťuje Institut ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické Univerzity Brno. Toto pracoviště vzniklo v roce 1999 na základě dohody, kterou mezi sebou uzavřely VFU Brno a Büro für Wildtiermanagement und Ökologieforschung Wien. Smyslem zřízení tohoto institutu s úzkým mezinárodním propojením bylo dát impuls k obnově mysliveckého výzkumu v České republice, který v této zemi v uplynulém období prakticky téměř zanikl.

Přitom je na co navazovat, neboť dřívější československý myslivecký výzkum byl ještě před několika desetiletími na velmi dobré úrovni a těšil se vysokému světovému uznání. Založení institutu na VFU Brně a jeho působení bylo v prvních letech finančně zajišťováno výhradně partnerskou institucí z Rakouska. V poslední době se situace poněkud zlepšila díky navázané spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, od něhož byl institut v tomto roce pověřen řešením dvou úloh zaměřených na problematiku koroptve a zajíce. I tak však stále ještě přetrvává jeho značná závislost na zahraničních zdrojích.

Přes nedostatečnou místní finanční podporu se brněnský institut stal během krátké doby významným informačním střediskem pro českou mysliveckou praxi. A to nejen díky své rozsáhlé publikační činnosti, jejímž prostřednictvím je myslivecká veřejnost seznamována s novými poznatky, ale také pořádáním odborných sympozií a exkurzí (mnohé z nich ve spolupráci s časopisem Myslivost).

Zároveň se snaží prosadit také jako důležitý partner pro příslušné orgány státní správy při řešení jejích zákonem stanovených úloh v řízení myslivosti.

Do jaké míry bude moci Institut ekologie zvěře svou činnost v České republice dále rozvíjet, však závisí také na tom, jak k němu budou přistupovat samotní myslivci, neboť základním předpokladem existence prakticky orientovaného výzkumu je jeho dobrý kontakt s praxí. Tomu také odpovídá motto institutu: “Pro mysliveckou praxi s mysliveckou praxí”.

Kontaktní adresa:Dr. Miroslav Vodňanský Institut ekologie zvěře VFU Brno Palackého 1-3 CZ 61242 Brno

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info