ČIŽP uložila za nelegální odpad pokutu 250.000 Kč firmě Slansped
04.10.2006 | Ekolist.cz
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila společnosti Slansped kvůli nelegálnímu uložení odpadu v Martiněvsi na Litoměřicku pokutu 250.000 korun. Firma se odvolala. O pokutě nyní rozhoduje ministerstvo životního prostředí. ČTK o tom informoval Jiří Turek z ústeckého pracoviště ČIŽP. Slansped je již druhou firmou, které ústečtí inspektoři uložili pokutu za nelegální ukládání odpadu. V dubnu inspekce postihla desetimilionovou pokutou společnost BAU 24 za ukládání německého odpadu v Libčevsi na Lounsku. Firma je ale v konkurzu. Správce konkurzní podstaty se proti pokutě odvolal. Ministerstvo životního prostředí jeho odvolání zamítlo jako neodůvodněné.
V únoru upozornili obyvatelé Martiněvsi radnici na nově vznikající skládku v objektu bývalého statku v místní části Radešín. Starosta Jaroslav Kalina tehdy ČTK řekl, že jeden kamion přivezl komunální odpad, druhý balíky textilu. Dnes doplnil, že odpad je stále v objektu. Pomalu ho ale ubývá. Textil si podle něj vybírají někteří občané. Inspekci se podle Turka nepodařilo prokázat, odkud odpad pochází. Pokutu jsme uložili proto, že firma neměla souhlas krajského úřad k provozu zařízení na využití, úpravu či likvidaci odpadu, uvedl Turek.
Se zástupci společnosti Slansped se dnes ČTK nepodařilo spojit. Již dříve pracovníci firmy ČTK řekli, že textil do Radešína vozí z Chuchle, jiné informace neměli. Problémy s kontakty na firmu měla i ČIŽP. Už v květnu se inspekce pokusila se společností Slansped zahájit správní řízení, ale poštovní zásilka se jí vrátila s poznámkou, že firma se ze svého sídla odstěhovala.
Případ nelegálního ukládání odpadu odstartoval v Ústeckém kraji počátkem roku případ skládky v Libčevsi na Lounsku. V bývalém zemědělském objektu našli celníci tisíce tun odpadu z Německa. Neznámý žhář skládku třikrát zapálil. Ministerstvu životního prostředí se podařilo vyjednat odvoz převážné většiny odpadu zpět do Německa. Policie v případu nelegálního dovozu odpadků už obvinila 30 lidí, převážně řidičů, kteří odpad dováželi.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



