Čím a jak topit
08.10.2001 | Mladá fronta Dnes
"Je ti teplo, děvče?" se neptá jen děda Mráz. Už dávno, když předchůdci člověka objevili oheň, se teplo stalo jednou z nejzákladnějších lidských potřeb. Svět ovšem od té doby pokročil. Od praskajících polínek společného ohniště v jeskyních se lidé dostali ke kotlům na různé druhy paliva, které se nemusí téměř obsluhovat. Jenže je třeba za ně zaplatit a někdy je člověku horko jen při pomyšlení na účet, který přijde po zimním teplíčku.
O tom, čím budete doma topit, by však neměly rozhodovat jen náklady, ale také ekologičnost. Většinu lidí navíc zajímá i otázka, zda způsob vytápění, který je momentálně nejlevnější, bude patřit k cenově výhodným také v budoucnu, aby byli schopni splácet stále zvyšující se poplatky za energie. "Pokud chcete určit, jaký způsob vytápění je pro váš byt či dům nejvýhodnější, musíte znát samozřejmě, jaký objekt chcete vytápět, kolik hodin denně potřebujete topit na plný výkon a jaké palivo či zdroj tepla je k dispozici. Na to by vám měl nejlépe odpovědět projektant ústředního vytápění nebo energetický poradce," radí Lubomír Klobušník ze sdružení Energy Centre České Budějovice, které se specializuje na bezplatné poradenství v oblasti úspor energií.
Jak vybírat
Než začnete měnit starý kotel na uhlí za nový plynový kotel nebo za jiný zdroj tepla, měli byste si rozmyslet, co všechno jiný otopný systém přináší. Tak například topení uhlím vychází levněji, ale potřebujete k tomu prostor na uskladnění paliva. Zvláště u starších typů kotlů je nutné často během dne přikládat. A hlavně - chybí jim většinou jakákoli regulace. Také se musí vynášet popel a čistit teplosměnné plochy kotle. Problémy bývají i s emisemi při spalování. Modernější kotle již naštěstí mívají certifikáty na ekologický provoz i možnost regulace. Problémem stále zůstává potřeba určité fyzické zdatnosti na obsluhu. Levně a ekologicky můžete topit dřevem a jeho produkty. Určité typy kotlů na spalování štěpky, pelet a jiného bioodpadu topí i déle než týden, aniž vyžadují větší obsluhu. Avšak stále zůstává problém se sháněním a skladováním paliva, naplňováním zásobníku a vynášením popela. Tato činnost zpravidla neláká ani ty, kteří jinak tráví hodiny ve fitcentrech.
Alternativní zdroje
Levným zdrojem tepla je sluneční energie. Využívá se především na ohřev užitkové vody, vody v bazénu či na přitápění. Bohužel však v našich klimatických podmínkách nepokryje potřebu tepla po celý rok. Nevýhodou jsou také vyšší pořizovací náklady. Na průměrný rodinný domek přijde systém se zásobníkem na teplou užitkovou vodu s automatickou regulací až na dvě stě tisíc korun. Návratnost se pak pohybuje mezi pěti až dvanácti lety a je závislá na tom, s jakým zdrojem energie sluneční ohřev porovnáváte. Dalším alternativním zdrojem energie jsou tepelná čerpadla, která odebírají energii z půdy, vzduchu a vody a mění ji na teplo k vytápění objektů a ohřevu teplé užitkové vody. Ceny čerpadel se pohybují zhruba kolem sta tisíc korun, ale je nutné počítat ještě s náklady například na položení trubek v plošných výkopech či vyvrtání hlubinného vrtu. Návratnost bývá asi deset let. U vodních elektráren je nutný nejen určitý vodní zdroj, ale potřebujete k tomu mnoho povolení. A počáteční investice může být tři sta, ale i milion korun.
Pomohou i úsporná opatření
Hlavně se neukvapit! Toto heslo by mělo platit hlavně v okamžiku, když se zdraží plyn, elektřina či uhlí. Vyhodit plynový kotel a vrhnout se zpátky ke dřevu či k uhlí je hloupost. A prodraží se! Kdyby se mělo takto postupovat při každém sebemenším zvýšení cen paliv, pak koloběh výměn nikdy neskončí. Je proto vhodnější se zamyslet, jak ušetřit při stávajícím topném systému. Teplo může utíkat například okny, špatnou ventilací, nezateplenými částmi domu, špatnou nebo žádnou regulací topného systému či tepelnými mosty. Radu, jak ušetřit teplo, lze najít třeba u nezávislých odborníků. Ti vám nejen poradí, ale mohou udělat i takzvaný energetický audit. U běžného rodinného domku přijde zhruba na patnáct tisíc korun. Částka to sice není malá, ale vrátit se může během dvou či tří let. "V energetickém auditu lze zjistit, kudy teplo utíká a jak tomu nejlépe a také nejlevněji zabránit, i jak jej co nejefektivněji vyrobit," vysvětluje Naďa Drahošová z Asociace energetických auditorů. (Informace nejen o energetických auditech a auditorech, ale i o novinkách například k zákonu o hospodaření energií lze najít na internetových stránkách www.aeaonline.cz) "Než začnete likvidovat kotel na plyn či elektřinu, měli byste přemýšlet nad tím, zda spíše neinvestovat do zateplení domu, do regulace otopného systému či vytápění nedoplnit ještě o jeden zdroj tepla, například solární ohřev teplé vody s možností přitápění, nebo krbová kamna na dřevo," uzavírá Lubomír Klobušník.
Výhody a nevýhody různých druhů energií
UHLÍ
+
nízká pořizovací cena
-
1.dovážení paliva
2.místo pro uskladnění paliva
3.nutnost alespoň částečné obsluhy kotle (přikládání, vynášení a odvoz popela)
4.fyzická síla
5.někdy i problémy s regulací topného systému (nebývá u systémů s vyrovnávací akumulační nádrží, která akumuluje přebytečnou energii, jež se následně využije)
6.problémy s emisemi do ovzduší
KUSOVÉ DŘEVO
+
nízká pořizovací cena
-
1.dovážení paliva
2.místo pro uskladnění paliva
3.nutnost obsluhy kotle (přikládání, vynášení a odvoz popela)
4.nutná určitá fyzická síla 5.často problémy s regulací topného systému (nebývá u systémů s vyrovnávací akumulační nádrží, která akumuluje přebytečnou energii, která se následně využije) +-
BIOMASA (PELETY, ŠTĚPKY)
+
1.ekologický zdroj tepla
2.většinou není nutná častá obsluha kotle (možná doprava paliva například šnekovým dopravníkem) 3.možnost regulace otopného systému
-
1.nutnost obstarání paliva
2.nutnost skladovacích prostor
3.zůstává občasné doplnění zásobníku kotle a vynášení popela
SLUNEČNÍ KOLEKTORY
+
1.ekologický zdroj energie
2.nízké provozní náklady
3.zajistí ohřev vody téměř po celý rok
4.možnost přitápění
-
1.vyšší pořizovací cena
2.nepostačí na vytápění objektů po celý rok
VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY
+
1.ekologický zdroj energie
2.nízké provozní náklady
-
1.vysoká pořizovací cena
2.ne vždy jsou pro instalaci vhodné klimatické podmínky
VODNÍ ELEKTRÁRNY
+
1.ekologický zdroj energie
2.nízké provozní náklady
-
1.vysoké pořizovací náklady
2.nutnost vodního zdroje na pozemku
TEPELNÁ ČERPADLA
+
1.ekologický zdroj energie
2.nízké provozní náklady
-
1.vysoké pořizovací náklady
2.často nutný ještě jeden doplňkový zdroj tepla
PLYN
+
1.nemusíte mít prostory na uskladnění paliva
2.nemusíte obsluhovat kotel
3.snadná regulace
4.ekologický zdroj tepla
-
1.problémy s vývojem cen
2.není zaveden všude
ELEKTŘINA
+
1. je zavedena všude
2.nemusíte mít prostory na uskladnění paliva
3.nemusíte obsluhovat kotel
4.snadná regulace
5.ekologický zdroj tepla v daném místě použití
-
1.problémy s vývojem cen
2.ne všude je elektrická síť dostatečně dimenzována
3.u některých topidel rozhoduje o tom, kdy a jak se bude topit, spíše rozvodný závod
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)