Chráněný kosatec sibiřský krášlí džbánská rašeliniště
01.08.2000 | Deník Lučan
ROSTLINY / Z podzemních oddenků vyrůstají blankytně modré trsy krásných květů
Svým rozšířením je kosatec sibiřský euroasijský druh, který geograficky pokrývá Evropu a zasahuje daleko na východ do Asie a na Sibiř. V minulých staletích býval na svých stanovištích relativně hojný, ale různými melioračními zásahy a výsadbou jehličnanů, především smrku, byla většina lokalit zlikvidována nebo zdecimována, takže se v současné době stal jednou z velmi ohrožených rostlin ve východní části Džbánu.
Pokud jste houbařili začátkem léta v hříškovských, bílichovských či žerotínských lesích, určitě vás udivil nález blankytně modrého kosatce, který tu přežil do dnešních dnů. Je to rostlina rybníků, zarostlých mokřin a rašelinišť (od nížin do horských poloh v teplejších oblastech). Právě ve východní části Džbánu se takových stanovišť nachází nejvíce v přilehlých údolích. Že se tu nacházejí (i když slabé vrstvy) rašeliny ještě dnes známé z nedávné minuosti, když se v Budlíně a v Cikánském dolíku těžila rašelina pro dnes již neexistující a zaniklé lázničky u sv. Blažeje, pod Panenským Týncem.
Kosatec sibiřský je původní naše mokřadní rostlina, vyrůstající z podzemních oddenků. Místy vytváří jednotlivé trsy a skupinky, nikdy tu však netvoří souvislý větší porost. Obyčejně se tu ztrácí ve společnosti konkurenčního bezkolence modrého (trávy až 1,5 metru vysoké, v kterém se obyčejně přehlédne. Veliké, modré až nafialovělé květy 5-7 mm v průměru) s výrazným tmavých žilkováním, vyrůstají na štíhlých vysokých a dutých lodyhách a převyšují tak velmi úzké listy, trávovitého vhledu. V horní části je květní lodyha bezlistá. Modré květy příjemně volní, okvětní lístky ve dvou kruzích (vnější - nehetnaté se ohýbají dolů, vnitřní s tyčinkami směřují vzhůru) snesou krásné přirovnání k "českým orchideím". Kvete v květnu až do července.
V hříškovských lesích můžeme kosatec sibiřský obdivovat v Cikánském dolíku, na konci údolíčka kde se říká "Na pustých lukách", kde se nachází "živé" rašeliniště. Někdy jej náhodně nalezneme kolem travnatých průseků a cest i v bílichovském a žerotínském údolí. Větší lokalita (cca 25 m čtverečných) se nachází cca 1,5 km od zichovecké myslivny za Hvížďalkou v lese odd. 76 a při "Hlavním průseku" nedaleko lesní školky, kde porost kosatce přežil zalesnění smrkem před 100 lety. Díky sněhovým polomům byla smrčina polámaná a tím živořící porost kosatce zesílil a bohatě opět vykvetl.
Zastavíte-li se u květu kosatce sibiřského, věřte, že se obdivujete štvavému bezdomovci, který tu pozbyl místo na úkor cizích přivandrovalců.
Další články v kategorii Ekologie
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)