Chemikálie zřejmě ničí stromy
09.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Chemikálie, která unikla před měsícem z havarované cisterny na Mělnicku, zřejmě zahubila několik stromů u silnice a nyní si začínají stěžovat místní obyvatelé, že jim usychají stromy i na zahradách pod silnicí. V polovině června se v zatáčkách nad obcí Podhořany převrátil kamion s cisternou, která převážela ze Spolany látku kaprolaktam. Ten se používá k výrobě umělých vláken. Chemikálii převážela cisterna rozehřátou, v tekutém stavu, takže látka vytekla na silnici a do strouhy pod ní."Nelze vyloučit, že stromy usychají kvůli havárii. Poslali jsme tam naše inspektory, jednali jsme s tamním starostou, ale zatím nemůžeme udělat žádné závěry," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Eva Rolečková. Prozatím totiž nemá inspekce k dispozici výsledky vzorků z této lokality.Vzorky odebrala firma Dekonta, která rovněž zasahovala u samotné červnové nehody cisterny."Na stížnosti jsme hned reagovali. Lokalitu sledujeme a pravidelně kontrolujeme. Skutečně tam uschly stromy, ale ty byly přímo ve strouze a byly v přímém kontaktu s látkou. Odběry vody ve studních potvrdily, že se tam chemikálie nedostala, že se látka nešířila dál," uvedl pracovník firmy Dekonta Jakub Kanta.Totéž potvrzují i hasiči. "Podle toho, co o chemikálii víme, pochybuji o tom, že by stromy na zahradách kvůli úniku uschly. Ani hasiči při zásahu neměli dýchací přístroje," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.Kaprolaktam, který rozehřátý na více než 80 stupňů Celsia z cisterny vytékal, na silnici a ve strouze pod ní pomalu tuhnul a dostal se asi třicet metrů daleko od cisterny. Na zahradu pod silnicí ovšem nedotekl.Inspekce životního prostředí nyní čeká na rozbory půdy z tohoto místa, které by měly prokázat, zda se látka dál šířila půdou. Na základě výsledků by měla rozhodnout, zda bude nutná další sanace."Dekonta kontaminovanou půdu vybagrovala hned po havárii. Výsledky rozborů ukážou, zda bude nutná další sanace. Bude ale těžké dokázat souvislost mezi únikem a uschnutím stromů," pochybovala včera Rolečková z inspekce životního prostředí a doplnila, že při tuhnutí kaprolaktamu se z něj škodlivé látky ztrácejí.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)