Chemikálie zřejmě ničí stromy
09.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Chemikálie, která unikla před měsícem z havarované cisterny na Mělnicku, zřejmě zahubila několik stromů u silnice a nyní si začínají stěžovat místní obyvatelé, že jim usychají stromy i na zahradách pod silnicí. V polovině června se v zatáčkách nad obcí Podhořany převrátil kamion s cisternou, která převážela ze Spolany látku kaprolaktam. Ten se používá k výrobě umělých vláken. Chemikálii převážela cisterna rozehřátou, v tekutém stavu, takže látka vytekla na silnici a do strouhy pod ní."Nelze vyloučit, že stromy usychají kvůli havárii. Poslali jsme tam naše inspektory, jednali jsme s tamním starostou, ale zatím nemůžeme udělat žádné závěry," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Eva Rolečková. Prozatím totiž nemá inspekce k dispozici výsledky vzorků z této lokality.Vzorky odebrala firma Dekonta, která rovněž zasahovala u samotné červnové nehody cisterny."Na stížnosti jsme hned reagovali. Lokalitu sledujeme a pravidelně kontrolujeme. Skutečně tam uschly stromy, ale ty byly přímo ve strouze a byly v přímém kontaktu s látkou. Odběry vody ve studních potvrdily, že se tam chemikálie nedostala, že se látka nešířila dál," uvedl pracovník firmy Dekonta Jakub Kanta.Totéž potvrzují i hasiči. "Podle toho, co o chemikálii víme, pochybuji o tom, že by stromy na zahradách kvůli úniku uschly. Ani hasiči při zásahu neměli dýchací přístroje," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.Kaprolaktam, který rozehřátý na více než 80 stupňů Celsia z cisterny vytékal, na silnici a ve strouze pod ní pomalu tuhnul a dostal se asi třicet metrů daleko od cisterny. Na zahradu pod silnicí ovšem nedotekl.Inspekce životního prostředí nyní čeká na rozbory půdy z tohoto místa, které by měly prokázat, zda se látka dál šířila půdou. Na základě výsledků by měla rozhodnout, zda bude nutná další sanace."Dekonta kontaminovanou půdu vybagrovala hned po havárii. Výsledky rozborů ukážou, zda bude nutná další sanace. Bude ale těžké dokázat souvislost mezi únikem a uschnutím stromů," pochybovala včera Rolečková z inspekce životního prostředí a doplnila, že při tuhnutí kaprolaktamu se z něj škodlivé látky ztrácejí.
Další články v kategorii Ekologie
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



