ČEZ zvýšil výrobu elektřiny z biomasy
07.05.2007 | Svět hospodářství
Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila výrobu elektřiny ze spoluspalování biomasy o 37,8 procenta. Spotřeba biomasy vzrostla o 41,6 procenta.
Množství elektřiny, které ČEZ za první tři měsíce letošního roku vyrobil ze směsi uhlí a biomasy, dosáhlo 67 561 MWh a objem spálené biomasy vzrostl na 74 tisíce tun.
Největší měrou se na výrobě energie z biomasy podílela polská Elektrárna Skawina (25 968 MWh), jihomoravská Elektrárna Hodonín (18 931 MWh) a východočeská Elektrárna Poříčí spolu s Teplárnou Dvůr Králové (14 926 MWh). V České republice spalují biomasu ještě elektrárny Tisová, Ledvice a Chvaletice.
V Elektrárně Hodonín, která je největším producentem energie z biomasy v České republice, je spalována směs hnědého uhlí a biomasy. Průměrný podíl biomasy ve směsi v prvním čtvrtletí dosahoval 19 procent. Elektrárna má už dnes platné integrované povolení k topení palivem, jež je tvořeno biomasou ze sta procent, a nahradit tak zcela hnědé uhlí. V současnosti v Hodoníně probíhá pilotní projekt na výstavbu zařízení pro spalování cíleně pěstované (tzv. zelené) biomasy produkované přímo v regionu.
„Současná technologie dopravy paliva do kotlů nám umožňuje nahrazovat biomasou maximálně 25 procent tepelného obsahu dodávaného v uhlí. Letos budeme pokračovat v úpravách technologie, abychom mohli spalovat větší podíl biomasy, přičemž tyto úpravy musí být zároveň použitelné i pro nové zařízení na čistou biomasu,“ řekl Petr Hodek, ředitel Elektrárny Hodonín. „Současně chceme zvyšovat množství odebírané biomasy jak od současných, tak od nových dodavatelů. Vzhledem k poloze elektrárny nejen na české, ale i na slovenské straně,“ dodal.
V roce 2006 vyrobila Skupina ČEZ z biomasy celkem 223 GWh elektrické energie, což představuje v porovnání s rokem 2005 téměř dvojnásobný nárůst. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ jde o druhý nejvýznamnější zdroj po vodních elektrárnách.
Hlavní rozvojové aktivity Skupiny ČEZ jsou zaměřeny zejména na využívání větrné energie, biomasy a bioplynu. V následujících 15 letech hodlá Skupina ČEZ investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun. Cíle Skupiny ČEZ přímo souvisejí s cílem ČR vyrábět v roce 2010 celkem 8 % energie z obnovitelných zdrojů. To by představovalo oproti současnému stavu takřka dvojnásobný nárůst.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



