České předsednictví prosadilo posílení ochrany kytovců před plasty
24.10.2022 | Ministerstvo životního prostředí
Na 68. zasedání Mezinárodní velrybářské komise ve slovinské Portoroži se podařilo českému předsednictví prosadit významné usnesení o posílení ochrany kytovců před plastovým odpadem v oceánech. Návrh podpořilo všech 58 přítomných zemí.
Znečištění moří plasty patří mezi významné globální hrozby ohrožující oceány a jejich ekosystémy. Má negativní vliv na biodiverzitu, ale také významně ovlivňuje zdraví lidí a přispívá ke globální změně klimatu. Bez omezujících opatření by nejpozději do roku 2080 mohlo být v mořích, pokud jde o hmotnost, více plastů než ryb. Obavy z tristní budoucnosti reflektuje stále více mezinárodních úmluv a organizací, jejich prioritou je s tímto alarmujícím stavem bojovat.
„ Česká republika proto z pozice předsednictví v Radě Evropské Unie navrhla rezoluci, která začne ochranu kytovců před plasty v oceánech účinně řešit. Vážím si toho, že byla rezoluce schválena jednohlasně. Ukazuje to, že jsou si všichni vědomi toho, jak zásadní to je problém a že ho nelze dál přehlížet,“ vysvětluje za MŽP Jiří Mach, český komisař Mezinárodní velrybářské komise, vedoucí delegace České republiky a hlavní vyjednávač v rámci celé delegace EU.
Vědecký výbor Mezinárodní velrybářské komise se bude zabývat možnostmi vyhodnocení globálních „hotspots“, tedy nebezpečných míst, kde dochází ke zvýšené úmrtnosti kytovců v důsledku zachycení do rybářských sítí nebo pozření plastového odpadu. Další odborníci se zapojí do projektů pro zlepšování značení a používání rybářského vybavení, které představuje pro kytovce nebezpečí. Znečištění plasty bude zohledněno i při vytváření a monitoringu Významných oblastí pro mořské savce, což je globální koncept garantovaný Mezinárodní unií ochrany přírody (IUCN). Na letošním zasedání Komise zaznělo i doporučení, aby země, které jsou členy Mezinárodní velrybářské komise, ohlašovaly relevantní informace o znečištění plasty a záznamy o nálezech plastů v trávicí soustavě kytovců nebo jejich zachycení v rybářském vybavení v rámci dobrovolných vědeckých zpráv.
Více o Mezinárodní velrybářské komisi.
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)