České předsednictví na zasedání Mezivládní platformy pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby
12.07.2022 | Ministerstvo životního prostředí
Česká republika úspěšně zahájila předsednickou roli Radě EU v agendě mezinárodní ochrany biodiverzity na 9. plenárním zasedání Mezivládní vědecko-politické platformy pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES), které se uskutečnilo 3.– 9. července v německém Bonnu.
Zástupci 139 členských států platformy v Bonnu přijali dvě důležité globální zprávy. První z nich se zaměřuje na udržitelné využívání volně žijících živočichů, planě rostoucích rostlin a dalších organismů, například hub či řas. Druhá pak na chápání rozmanitých hodnot souvisejících s přírodou a jejími přínosy. Poukazuje na to, že úzké vnímání přírody prostřednictvím její tržní hodnoty přispívá k současnému celosvětovému úpadku biologické rozmanitosti.
Shrnutí obou zpráv pro tvůrce strategií, koncepcí, programů, projektů i pro každodenní činnost jsou k dispozici na stránkách platformy IPBES.
Zprávy vycházejí z nejlepších dostupných poznatků, na jejich přípravách se společně podílely stovky odborníků z celého světa a výstupy prošly důkladným recenzním řízením.
Úlohou delegace České republiky na zasedání bylo koordinovat společný postup Evropské unie a jejích členských států tak, aby EU vystupovala jednotně a se silným hlasem, který napomohl prosazování jejích zájmů a vysokých ambicí v ochraně světové biologické rozmanitosti.
Mezivládní vědecko-politická platforma vznikla roku 2012 s cílem propojit vědu, praxi a politiku tak, aby rozhodnutí v oblasti ochrany biologické rozmanitosti byla dostatečně podložena odbornými poznatky.
Nejvýznamnějším výstupem činnosti platformy je Globální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách. Tento přelomový dokument upozorňuje na celosvětově se zhoršující stav přírody. Kvůli tomu se snižují přínosy, které příroda přináší lidem a které jsou pro společnost životně důležité. Řešení podle zprávy představuje zásadní změna přístupu k udržitelnosti na ekonomické, společenské i politické úrovni.
Mezi aktivity panelu patří také zvyšování povědomí o biodiverzitě, a to například prostřednictvím populárního podcastu Nature Insight: Speed Dating with the Future, který je dostupný na webu IPBES či v podcastových aplikacích.
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)