Ceny za vytříděné plasty jsou podhodnocené, říká Piliar
26.08.2003 | Mladá fronta Dnes
Co dělat, abychom se neutopili v záplavě takřka nesmrtelného plastu? Klady a zápory současného systému třídění odpadů hodnotí František Piliar, poradce z brněnské firmy ECO-Management.
Jak hodnotíte situaci s tříděním plastových odpadů v Jihomoravském kraji?Jde o to, z jakého pohledu. Největší problém je odbyt vytříděných plastů a ceny druhotných surovin. Většinou se města zaměřují na PET lahve, protože o ně mají zpracovatelé zájem. Kdyby ceny za vytříděný odpad odpovídaly skutečnosti, byly by vyšší, což by jistě motivovalo více obcí. Jestli budeme hodnotit míru třídění, pak nám může vadit, že PET lahve se v každé obci v Jihomoravském kraji netřídí.Jsou nějaké výrazné nedostatky v systému třídění plastů, které by se podle vás měly dát do pořádku?Problém skutečně není v systému sběru a třídění. K většímu rozvoji třídění plastů dojde v okamžiku, kdy se to ekonomicky začne obcím vyplácet. Pozitivní roli zde hraje příspěvek EKO-KOMu (akreditovaná společnost, která zajišťuje zpětný odběr a využití odpadu - pozn. red.) za vytříděné obaly. Samozřejmě, že by mohlo být více kontejnerů, více obcí a měst, které budou dokonalejší systém třídění zavádět, ale dokud nebude uspokojivě vyřešen odbyt vytříděných plastů, může se stát, že vytříděné plasty skončí na skládce, v lepším případě ve spalovně. Nejvíc by prospělo vybudování další kapacity na zpracování PET v tuzemsku.Není také chyba v tom, že města nevycházejí vstříc občanům, kteří musejí často chodit s vytříděným odpadem stovky metrů, aby vůbec narazili na nějaký kontejner?Tento pohled může být zavádějící. Efektivnější by sice bylo, kdyby se například PET lahve mohly třídit přímo v domácnostech formou pytlového sběru a svážet ze stejných míst jako směsný komunální odpad. Ve městech by však mohly vzniknout problémy s nedostatkem místa, proto se zatím používají kontejnery, které nejsou vždy optimálně umístěny.Změnila se nějak výrazněji mentalita lidí co se týče třídění odpadu?
Ano, podle dostupných údajů se množství vytříděných plastů mírně zvyšuje. Ukázalo se, že zavedení kapitační platby za odpady "na hlavu" nemá negativní vliv na množství vytříděných plastů. Kdo třídil dříve, třídí i nadále. Významný vliv má osvětová činnost na školách podporující separovaný sběr. Problémem je, že někteří občané do kontejnerů na plasty vhazují i jiný komunální odpad.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)