Bursík: ČR dostane méně povolenek, asi na 85 milionů tun CO2
26.03.2007 | Ekolist.cz
Česká republika bude mít v letech 2008 až 2012 k dispozici zřejmě emisní povolenky jen na 85 až 86 milionů tun oxidu uhličitého ročně, což je o zhruba 15 procent méně než české úřady požadují. V dnešním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Česká vláda požádala Evropskou komisi o souhlas se 102 miliony tun emisí CO2 ročně.
O českém přídělu emisních povolenek na léta 2008 až 2012 rozhodne Evropská komise v pondělí.
"Už jsou venku informace od Deutsche Bank, které ukazují, že tam (u emisních povolenek) dojde k výraznému škrtu," uvedl Bursík. Dodal, že podle předběžných informací zveřejněných na specializovaných internetových serverech by Česká republika mohla získat povolenky na 85 až 86 milionů tun emisí ročně; požadovala téměř 102 miliony tun.
Kvůli tomu se podle Bursíka o něco sníží například zisky energetické společnosti ČEZ, která s povolenkami obchoduje. "Poláci budou mít ještě výraznější škrt (emisních povolenek)," podotkl Bursík.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman nedávno varoval, že pokud EK navrhovaný objem povolenek Česku skutečně sníží, může to poškodit konkurenční schopnost českého průmyslu i celou českou ekonomiku. Slovensko již za výrazné snížení emisního přídělu podalo na Evropskou komisi žalobu.
Bruselu se podle Lidových novin nelíbí, že česká vláda požádala o větší objem emisí CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší. Vláda chce po komisi souhlas se 102 miliony tun emisí ročně, v letech 2005 až 2007 mají přitom české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun. V roce 2005 jich využily jen na 82 milionů tun.
"Český požadavek není odůvodněný. Bude muset dojít ke snížení kvóty," řekl v únoru LN nejmenovaný zdroj v komisi z oddělení pro životní prostředí. Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek na roky 2008 až 2012 tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle. Brusel ale tvrdí, že když se státy EU zavázaly bojovat s globálním oteplováním, měly by emise snižovat.
Pokud Brusel českou kvótu skutečně sníží, budou si domácí firmy muset potřebné emisní povolenky dokoupit za tržní ceny od jiných podniků nebo jiných států.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



