Boj o přežití
01.05.2001 | Myslivost
Je smutné konstatovat, že obě mezinárodní nevládní organizace, to jest CIC i FACE hledají způsob jak obhájit počestný obraz myslivosti v nepřátelsky laděné společnosti, jak zachránit myslivost pro budoucí pokolení zvěře i lidí.
Bylo by mylné se domnívat, že jen naše myslivost má problémy. Neradostná situace a nepřirozený postoj k myslivosti se ve větší či menší míře promítá ve všech evropských zemích. Ba můžeme nalézt i přímou úměrnost mezi úrovní civilizace a vlivem městského obyvatelstva na filozofii ochrany přírody a vztahem k myslivosti.
Každá z obou mezinárodních organizací si našla svůj způsob boje. CIC po organizačním rozdělení mezi Paříž a Budapešť se pod vedením nového prezidenta Dietra Schramma (Německo) rozhodl k novému kroku a nové politice. Zahájil boj na obranu přírodního způsobu života, tedy i za právo lovu a dlouhodobého využívání divoké fauny primitivně žijícími kmeny v Austrálii, Africe, Indii, Americe a jinde. Rozhodl se hájit nejen zvěř a biotop zvěře, ale i právo člověka žít svým tradičním způsobem, živit se lovem a sběrem na svém území a bránit svůj způsob života před agresívností "civilizovaného" člověka. Že je tento boj oprávněný o tom svědčí minulost, kdy ve jménu civilizace byly zničeny a zdevastovány národy v Americe i Africe.
Proto více jak 420 delegátů ze 44 zemí odhlasovalo jednomyslně na valném shromáždění v Berlíně, v květnu 2000, rezoluci ve prospěch ohrožených primitivně žijících populací lovců-sběratelů. Jedná se o populace žijící v nehostinném prostředí buše, pouště a trvalé zmrzlé půdy. Z 5000 skupin domorodého obyvatelstva (téměř 300 miliónů je autochtonní) asi 50 skupin se živí lovem. Nejvíce jsou ohrožovány zabíráním, privatizací a kultivací půdy, kácením lesů, zakládáním farem, stavěním přehrad atd. Vývoj jde tak daleko, že se stávají úhlavním nepřítelem pečlivě udržovaných rezervací, zakládaných na jejich vlastních území. Dle Wildlife conservation Society v New Yorku: "Jediný způsob, jak uchránit národní parky je vypudit domorodé obyvatelstvo".
Ohrožení lovců-sběratelů narůstá v důsledku paradoxní aliance státní správy s ochránci přírody. Eskymácké kmeny žijící za polárním kruhem byly silně poškozeny Evropskou únií, když tato zakázala dovoz tuleních kožešin, kdy ochránci přírody protestovali proti zabíjení tuleních mláďat kanadskými a norskými flotilami. Trh s tuleními kožešinami se zhroutil. Eskymáci, kteří lovili pouze dospělé tuleně, ztratili prostředky k obživě. Zmizela i podstatná část jejich národní a kulturní identity i celého sociálního systému. Ale to zdaleka není vše. Evropská unie ustoupila tlaku ochránců zvířat a vydala zákaz dovozu kožešin všech volně žijících zvířat. V době, kdy domorodé obyvatelstvo bylo ochotno diskutovat o způsobu odchytu, bylo již pozdě, neboť předpis byl již EU přijat.
Jak je z výše uvedených příkladů patrno emoce "zeleného" městského člověka se nezastaví před ničím. Ani před likvidací domorodého obyvatelstva, které má k přírodě a přírodním zákonům nejblíže.
Delegace CIC na 2. Světovém kongresu UICN v Ammanu dosáhla toho, že program o ochraně přírodního způsobu života domorodých kmenů byl zahrnut do programu UICN o dlouhodobém využívání přírodních zdrojů. Tento projekt se podařilo prosadit i u OSN, kde CIC by měl mít statut poradce. UICN na svém valném shromáždění v Ammánu rovněž uznal lov jako legální dlouhodobý způsob využívání přírodních zdrojů. Podařil se první úspěšný krůček v novodobé politice CIC na obranu myslivosti. Obdobně postupuje CIC i při obraně sokolnictví, jako jednoho z nejstarších způsobů lovu, jako součásti kultury, historie a tradice národů s historií a kulturou starší, než je evropská.
Organizace FACE vzhledem k odlišné náplni činnosti se soustředilo na zcela jiný způsob boje, a to cestou lobování u evropských institucí a poslanců Evropského parlamentu. Po téměř patové situaci přijal výzvu evropské komise k tripartitnímu jednání mezi FACE, BirdLife International a Komisí nebo jinými institucemi EU, neboť napětí mezi uvedenými účastníky vyvrcholilo při sbírání petičních podpisů pro nebo proti směrnici "Tažné ptactvo". Tato směrnice platí v nezměněné podobě téměř čtvrt století a dosud se vztahovala pouze na 9 zemí, zatímco dnes by se měla týkat 15 zemí biogeograficky daleko různorodějších. FACE získalo již tolik podpisů, že se stalo vážným partnerem. Komise sice nepovažuje v současné době změny směrnice za politicky vhodné, ale na druhé straně je pro pružnější výklad některých směrnic týkajících se lovu.
Z této ukázky jasně vyplývá, že FACE zvolilo taktiku lobování a trpělivého vyjednávání a přesvědčování. Ale je si také vědomo toho, že bez seriózních vědecky podložených a důvěryhodných argumentů to nepůjde. Proto pracuje na programu CASH, jehož cílem je shromáždit tyto důvěryhodné biologické údaje o lovné zvěři sloužící k podpoře politické činnosti FACE.
Avšak ani ve FACE nepanuje klid. Fluktuace personálu způsobená nenasyceností pracovního trhu v Bruselu, vede ke zvýšeným finančním nákladům a ke ztrátě kontinuity týmové práce. Obojí je ku škodě FACE, které bude v příštím roce slavit 25 let od svého založení.
Práce FACE je nám velmi prospěšná, neboť i kandidátské země do EU mají přístup k zásadním materiálům a informacím vzešlým z orgánů EU, a kromě toho jsou systematicky připravováni na vstup do EU. Protože se jedná o země se stále dosti silnou myslivostí, je jejich vstup do FACE považován za přínos.
Celý problém pozice myslivosti ve společnosti, a to v celé Evropě, spočívá v tom, že to, co je logické pro myslivce, je nepochopitelné, ba nepřijatelné pro nemysliveckou veřejnost, která redukuje myslivost jen na zabíjení. A proto i malý úspěch na poli obrany myslivosti je i z hlediska mezinárodního velký.
Milada FABELOVÁ
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)