Bioplynem lze topit či pohánět autobusy
23.08.2001 | Hospodářské noviny
Odpadním plynem ze skládek bude První dubská investorská vytápět města a pohánět auta.
Vít Smrčka
Místo zemního plynu, dováženého za drahé peníze; lze stejně dobře topit odpadním plynem ze skládek, čistíren odpadních vod nebo zemědělských produktů. Již přibližně rok to dokazuje akciová společnost První dubská investorská (PDI), která dodává teplo a proud vyráběný z bioplynu ze skládek v Dolních Chabrech a Letňanech částečně pro automobilku Daewoo Avia a částečně pro přilehlá pražská sídliště.
Do projektu, který je v tuzemsku v tomto rozsahu ojedinělý, investovala PDI již 150 miliónů korun. Dalších 90 miliónů chce nyní investovat do rozšíření projektu v severních Čechách. Firma zde bude zpracovávat plyn ze skládky Modlany u Teplic. Postaví několik čerpacích stanic v severočeských městech, kde by měl bioplyn pohánět městské autobusy, komunální a další obslužná vozidla. Obchodního partnera firma našla v ČSAD BUS Ústí nad Labem. Zástupci ČSAD se nedávno seznámili s projektem na využití bioplynu pro pohon autobusů ve švédském Malmö. Zde na bioplyn jezdí již 200 autobusů.
Podle Vladimíra Bezdíčka obě pražské skládky o rozloze 22 hektarů ročně vyprodukují asi 20 miliónů kubíků plynu, který by jinak bez užitku unikal do ovzduší, zatěžoval jej emisemi a přispíval ke skleníkovému efektu.
Města a obce mají od letošního roku možnost získat z prostředků Státního fondu životního prostředí rozsáhlost pomoc při výstavbě čerpacích stanic na stlačený plyn. Bezdíček proto předpokládá, že PDI se podaří rozšířit projekt i do dalších měst. Firma se zatím zajímá o deset velkých skládek v ČR, které za rok vyprodukují dohromady asi 100 miliónů kubíku plynu.
»Plyn přestane zbytečně unikat do ovzduší,« hodnotí využívání bioplynu Miroslav Šafařík z českého ekologického ústavu a připomíná, že technologie na jeho zpracování jsou dostupné z tuzemských zdrojů.
Podle Václava Sladkého z Výzkumného ústavu zemědělské techniky nejsou možnosti bioplynu v tuzemsku doceněny. Například bioplyn vyráběný ze sena z pražských parků by podle Sladkého dokázal vytápět skleníky v Radotíně, které jsou nyní zavřené. Nebyly rentabilní, protože byly vytápěny lehkým topným olejem. Do Prahy se proto nyní letecky dovážejí drahé květiny z Jižní Ameriky.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)