Beskydské lesy jsou zdravější než dříve
22.10.2001 | Hospodářské noviny
Prokazatelně lepší zdravotní stav vykazují lesní porosty v Moravskoslezských Beskydech i v jejich podhůří, o které pečují pracovníci Oblastního inspektorátu Frýdek-Místek Lesů ČR, a. s. Mezi faktory příznivě ovlivňující situaci patří na prvním místě pokles znečištění ovzduší, jenž je do značné míry výsledkem výrazného útlumu těžkého průmyslu v ostravsko-karvinské průmyslové aglomeraci. "Potvrzuje to rozsah emisních škod, které loni činily dva milióny korun, zatímco před deseti lety pětadvacetkrát více," konstatoval zástupce oblastního inspektora Radovan Šimík. "Zároveň pomáhá šetrnější hospodaření v lesích a větší investice na podporu jejich mimoprodukčních funkcí," dodal Šimík.
Frýdeckomístecký oblastní inspektorát hospodaří na více než 77 tisících hektarech státní půdy v nejvýchodnější části ČR. V katastru jeho působnosti je i devět národních přírodních rezervací a 27 přírodních rezervací. Patří tam známý prales Mionší v Těšínských Beskydech a obora Hukvaldy zaměřená na chov daňčí a mufloní zvěře. Oblast je turisticky hojně využívána prakticky po celý rok, což přináší nemalé starosti. "Jde zejména o terénní motorkáře, kteří ničí čerstvou výsadbu, jež nás stojí přes 50 tisíc korun na hektar," posteskl si Jiří Silvestr z Lesní správy Frýdek-Místek. "Nepomáhá ani, když se s policií snažíme dostat je mimo les." Obdobnou starostí, s níž si lesáci jen nesnadno dovedou poradit, jsou přibývající černé komunální skládky. Na jejich likvidaci vynakládají ročně statisícové částky, letos už dokonce přes milión korun.
Oblastní inspektorát je ziskovou organizací, nicméně téměř veškeré peníze z prodeje dřeva věnuje na pěstební činnost. Zalesní 650 hektarů ploch, přičemž z více než poloviny listnáči, v zájmu zvýšení odolnosti," potvrdil Jaroslav Zátopek, jenž se stará o ochranu a pěstování lesa. Firma, která si na všechny rozhodující činnosti najímá dodavatele, věnuje značné prostředky podpoře rekreačního potenciálu lesa. Letos například začala za spoluúčasti Ministerstva životního prostředí s výstavbou naučných cest Pustevny a Hradisko a s instalací upoutávek, informačních tabulí, laviček a altánků na vyhlídkových místech.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)