Austrálie podpoří stavbu největší elektrárny na sluneční energii
25.10.2006 | Ekolist.cz
Australská vláda finančně podpoří výstavbu největší elektrárny světa, která bude primárně zpracovávat sluneční energii. Australané chtějí novou strategií přispět k boji proti globálnímu oteplování. Informovala o tom agentura AP. Vláda čelí kritice za to, že odmítla podepsat Kjótský protokol, který upravuje postup, jak snížit emise plynů způsobujících takzvaný skleníkový efekt.
Projekt má stát 420 milionů australských dolarů (asi 7,2 miliardy Kč) a Canberra na něj přispěje částkou 75 milionů dolarů. Elektrárna o výkonu 154 megawattů bude stát ve státě Viktorie a využije zrcadlových panelů, které budou koncentrovat sluneční paprsky. "Cílem je uskutečnit největší fotočlánkový projekt na světě," řekl ministr financí Peter Costello. Dalšími 50 miliony australských dolarů chce vláda přispět na projekt za 360 milionů AUD, který si klade za cíl snížit emise uhlíku v již existující uhelné elektrárně ve Viktorii. Zlepšení má zajistit zachycení a uskladnění emisí při spalování uhlí.
"Tímto výrazně přispějeme ke snížení emisí v Austrálii. Tyto technologie se zdají praktické, promyšlené, finančně zvládnutelné a funkční. Měly by nám pomoci se snížením globálního oteplování," řekl ministr.
Tyto dva projekty jsou zatím první v řadě, kde se vláda bude podílet na jejich financování v rámci své nové strategie. Na snížení globálního oteplování chce vláda přispět částkou 500 milionů australských dolarů. Ty investuje do několika projektů.
Austrálie není jedinou vyspělou zemí, která odmítla Kjótský protokol. Nepodepsaly ho ani Spojené státy, obě země se však staly zakládajícími členy Asijsko-tichomořského partnerství za rozvoj čisté energie. Členy jsou i Čína, Japonsko, Indie a Jižní Korea. Smyslem partnerství je spolupracovat na vývoji nových technologií, které zajistí efektivnější snížení emisí oxidu uhličitého a dalších plynů, které podle nynějších teorií nejvíce přispívají k oteplování atmosféry.
Austrálie se nyní potýká s následky nejhoršího sucha za posledních 100 let a vláda je logicky pod značným tlakem, aby se více angažovala v boji s globálním oteplováním. Austrálie je nejsušším obydleným světadílem a hrozí, že bude ještě sušší.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



