Ministerstvo zemědělství navrhuje kvóty
04.05.2000 | Hospodářské noviny
Ministerstvo zemedelství navrhuje kvóty
Stabilizace trhu s mlékem je cílem vecného zámeru návrhu zákona o kvótách, který vypracovalo Ministerstvo zemedelství. Zmínená norma by mela navazovat na zákon o zrízení Státního zemedelského intervencního fondu (SZIF).
Stabilizace trhu s mlékem je cílem vecného zámeru návrhu zákona o kvótách, který vypracovalo Ministerstvo zemedelství. Zmínená norma by mela navazovat na zákon o zrízení Státního zemedelského intervencního fondu (SZIF). Ten ale Parlament zatím neprijal. Hlavní náplní ministerského návrhu je zavedení sankcí za prekrocení individuální mlécné kvóty. Sankcní mechanismus totiž návrh zákona o SZIF neupravuje, ale umožnuje.
Producent mléka by mel být podle MZe povinen "zaplatit SZIF nejdéle do 4 mesícu po skoncení kvótového roku príspevek ve výši 115 procent minimální ceny za každý litr mléka, o který prekrocil svoji kvótu prímého prodeje". Pod stejnou sankcí budou mléko nakupovat i zpracovatelé. Ti dále musí informovat prvovýrobce o prubežném plnení jejich kvóty.
Dalšími povinnostmi výrobce je informovat do 15 dnu po uplynutí kalendárního mesíce SZIF o prodeji mléka a vést minimálne tri roky evidenci prodeje mléka. "Nesplní-li výrobce uvedené povinnosti, bude povinen zaplatit tímto zákonem stanovenou pokutu," predpokládá ministerstvo.
Návrh pocítá s národní mlécnou kvótou ve výši 3,1 miliardy litru, a to pro "posílení vyjednávací pozice CR" pred vstupem do Evropské unie. Dále se státní rezervou mlécné kvóty, což má být podle MZe podíl národní mlécné kvóty nerozdelený na individuální kvóty, který státu umožní prípadne navýšit stávající individuální kvóty nebo pridelit nové. Individuální kvóta má být dodávková kvóta (prodej zpracovatelum ci odbytovým družstvum) a kvóta prímého prodeje (v prípade prodeje "ze dvora" prímo spotrebiteli). Kvótovým rokem by melo být období mezi 1. dubnem a 31. breznem následujícího roku.
Chovatelé pak mají podle návrhu právo nabývat a prevádet kvóty v rámci národní kvóty a "právo svobodného prístupu v rámci kvóty k jednomu nebo více odbytovým organizacím nebo zpracovatelum a na jejich zmenu v prubehu roku". Ministerstvo predpokládá, že výrobcum, kterým pridelená kvóta omezí produkci, poskytne na základe narízení vlády kompenzacní platbu. Zpracovatel má mít podle MZe právo mléko vykoupit do výše kvóty nejméne za stanovenou minimální cenu.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



