Krutá zima sužuje mongolské pastevce
29.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 29.2.2000
Krutá zima sužuje mongolské pastevce
Ulánbátar, Praha - Prudké vichry bicují mongolské stepi a arktické mrazy nemilosrdne kosí další a další dobytek. "Buh na nás zanevrel," stežoval si jeden z aratu, místních pastevcu, zpravodaji agentury AP. Nebývalá zima, nejhorší za posledních nekolik desítek let, ohrožuje tisíce rodin na mongolském venkove a zpusobila už uhynutí témer milionu kusu dobytka, který je pro tretinu z 2,4 milionu Mongolu jediným prostredkem k prežití. Mrazy dosahují až 45 stupnu Celsia a prognózy nejsou nijak optimistické: meteorologové soudí, že nízké teploty mohou vydržet ješte dva mesíce. "Situace je katastrofální," prohlásil predstavitel Mezinárodního výboru Cerveného kríže. Tisíce neštastných pastevcu vrší na hromady mrtvé ovce, kozy, kone a hovezí dobytek poblíž svých jurt a úpenlive cekají na mezinárodní pomoc. Zatím zahynulo "pouze" nekolik lidí. Zvírata však odnesla nelítostnou zimu mnohem hur. Podle Cerveného kríže ztratilo témer 50 000 domácností dohromady pres 900 000 kusu dobytka. Cervený kríž vyzval mezinárodní spolecenství k poskytnutí naléhavé pomoci, predevším potravin, obuvi a teplého ošacení. Sedmdesátiletý Šará, chudý pastevec, který prišel o 80 procent svého stáda, se sveril agenture AP, že už musel spálit nekolik drevených podper svého stanu, aby alespon trochu zahrál svoji šesticlennou rodinu. Dobytek totiž poskytuje mongolským aratum krome masa a mléka i trus, argal, zvlášt v zime jediný zdroj topiva. "Budu muset koupit nové ovce, ale kde vezmu peníze?," naríká Šará a ukazuje na mrtvého berana, kterého se chystá stáhnout. Mnoho pastevcu zacíná strádat hladem. Mongolové sice zabíjejí dobytek kvuli jídlu, nedotkli by se však masa zvírat, která zahynula hladem, v dusledku mrazu nebo nemoci. "Pastevci jsou fyzicky a psychicky zcela vycerpáni," uvedl Rabdan Samdandordž, který stojí v cele Mongolského cerveného kríže. "Zemrít muže ješte mnoho lidí, pokud pomoc neprijde vcas," varoval. Odborníci však upozornují, že v ohromném Mongolsku žije mnoho pastevcu ve velice odlehlých oblastech a dopravit k nim pomoc bude krajne obtížné. Dosavadní úhyn zvírat je jenom onou povestnou špickou ledovce. "Nejvíce skotu oslabeného po tuhé zime obvykle umírá až v breznu a dubnu," upozornil Stev Bjamba, mongolský ministr zemedelství. Celkový dopad pohromy proto bude znám až na jare. Už dnes je však jasné, že ekonomika zeme ve stredu Asie utrpí obrovské škody.
LADISLAV KRYZÁNEK
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 25. 6. 2026 (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Klan Tomanů přišel o dotace. Příběh byznysu rodiny ministra zemědělství je divoký (25.06.2026)
- Vzteklina se po letech vrací do Evropy. Ohniska se objevila i u českých sousedů (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)
- Česká zemědělská univerzita v Praze podala odvolání (25.06.2026)

Tweet



