Cukrovar začne vyrábět
24.02.2000 | Zemské noviny
ZN 24.2.2000
Cukrovar zacne vyrábet
Cukrovar v Ceském Brode je od vcerejška ve vlastnictví moravské firmy Neli Vyškov. Ta v nem chce znovu zacít vyrábet cukr a vykupovat cukrovou repu i od místních zemedelcu.
Ceský Brod - Po trech letech opet zacne výroba cukru v cukrovaru v Ceském Brode. Novým majitelem cukrovaru je od vcerejška moravská firma Neli Vyškov. "Firma se zabývá potravinárskou výrobou, ve Vyškove vyrábíme kecupy a sirupy. Vlastní cukr z Ceského Brodu se nám hodí k další produkci, zcásti ho chceme i prodávat. Novým majitelem jsme teprve nekolik hodin, a tak je zbytecné príliš predbíhat událostem," rekl reditel Neli Vyškov Miroslav Beneš. Firma zamestná minimálne šedesát lidí a brzy chce rovnež zacít jednání o dodávkách repy od místních zemedelcu, aby mohla vcas zahájit podzimní repnou kampan. "Budeme se snažit, aby smluvní podmínky pro zemedelce byly co nejpríznivejší. Víme, že mají s placením za repu problémy," rekl Miroslav Beneš. Zemedelské podniky rozjezd ceskobrodského cukrovaru vítají, protože v letech 1985 až 1987 pestovali zemedelci na Kolínsku cukrovou repu na deseti tisících hektarech, loni už jen na trech tisících. Tradicní plodina tak pomalu zacala z Polabí mizet, protože velké cukrovary si partnery peclive vybíraly a s mnoha tradicními dodavateli již neobnovily smlouvy. "Ocekáváme, že se díky existenci nového cukrovaru zmení trošku monopolní postavení velkých cukrovaru, takže se zacnou k zemedelcum chovat vstrícneji. Pro letošek a príští rok ale nepocítáme se zásadním zvýšením osevní plochy cukrovky. Pestujeme ji na 125 hektarech, což je o ctyricet procent méne než v minulosti," rekl ekonom Zemedelského obchodního družstva Zálabí Václav Civín. Cukrovar v Ceském Brode je po Vrdovském na Cáslavsku druhým v regionu, kde se výroba cukru po nekolikaleté prestávce opet rozjede. Krome nabídky pracovních príležitostí má zmena prinést i oživení obchodu ve meste.
František Prchal
Další články v kategorii
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Klan Tomanů přišel o dotace. Příběh byznysu rodiny ministra zemědělství je divoký (25.06.2026)
- Vzteklina se po letech vrací do Evropy. Ohniska se objevila i u českých sousedů (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)
- Česká zemědělská univerzita v Praze podala odvolání (25.06.2026)

Tweet



