Únor zatím není bílý a pole nesílí
10.02.2000 | Haló noviny
Haló noviny (Agroveb) 10.2.2000
Únor zatím není bílý a pole nesílí
Podle vedoucího poradenství Zemědělského výzkumného ústavu v Kroměříži (bývalý VÚ obilnářský) Ing. Stanislava Edlera přinášejí současné vysoké teploty v pěstování obilnin nebezpečí, že pokud v následujícím období klesnou pod - 15 až -18 stupňů Celsia a na polích nebude sněhová pokrývka, může dojít k poškození rostlin.
Holomrazy by ale musely trvat déle než týden. Při současných teplotách vyšších než pět stupňů nad nulou totiž začínají rostliny vegetovat, více dýchají a snižuje se v nich množství rezervních cukrů, které je chrání před vyzimováním. "Zatím situace není taková, aby zemědělci byli pesimističtí," uvedl ale k současnému vývoji počasí v počátku února Ing. Stanislav Edler. Teplé únorové počasí s teplotami 0 až 10 stupňů Celsia přináší, jak dodal, zvýšené nebezpečí houbových chorob - fusarióz, především plísně sněžné, které mohou zapříčinit až úhyn rostlin. Současný stav porostů obilnin hodnotí kroměřížský výzkumník jako dobrý, loňský příznivý podzim umožnil, jak uvedl, prakticky ve všech oblastech zasít ozimy v agrotechnických lhůtách.
Na většině ploch porosty do zimy vzešly, měly tři až čtyři lístky a byly na počátku odnožování. Byly tak dobře připraveny na přezimování. Většinou optimální je i hustota porostů. Výjimkou je jižní Morava, kde vlivem sucha vzešly ozimy částečně nerovnoměrně a byly méně vyvinuté. Zemědělci by podle Ing. Stanislava Edlera měly porosty na rovinách v intenzivních řepařských a kukuřičných oblastech začít regeneračně přihnojovat dusíkem ve třetí dekádě února, kdy už bude jistota, že vývoj směřuje k jaru. Možný sníh a jeho tání by totiž mohlo živiny ještě splavit. Vhodné je aplikování hnojiva na zmrzlou půdu využitím přímrazků. Regenerační přihnojení pohotovou dávkou dusíku je na obnovu nadzemní biomasy a růstu kořenů. K pěstování obilnin a využívání potenciálních možností odrůd Ing. Edler dodává, že zemědělci vzhledem k finanční situaci nemají na intenzívní hnojení a nízká je i 40 až 50procentní obnova osiv, která by měla být vyšší.
Další články v kategorii
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 24. 6. 2026 (25.06.2026)
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Ptáci mluví s vejci a varují embrya před vlnami veder (24.06.2026)
- Veterinář Dušan Usvald: Přál bych si, aby bylo více veterinářů pro hospodářská zvířata (24.06.2026)

Tweet



