Ekologové radí pastevcům v Beskydech, jak žít s vlky
07.02.2000 | Lidové noviny
LN 7.2.2000
Ekologové radí pastevcům v Beskydech, jak žít s vlky
OSTRAVA Příznivé naladění pro návrat velkých šelem do Beskyd chtějí mezi obyvateli tamních obcí vytvořit ekologové z Hnutí Duha, Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy a slovenského sdružení ochránců lesů Vlk. Chovatelé ovcí se často stavějí proti volnému pohybu vlků a rysů, kteří napadají stáda. Odborníci pastevcům radí, jak získat od státu peníze za škody způsobené šelmami. "Série besed chce informovat obyvatele o zvycích šelem, a tím je zbavit zbytečného strachu," uvedl Igor Genda z Hnutí Duha. Ke konci ledna ochránci šelem uspořádali pět besed, na nichž především myslivcům a chovatelům ovcí promítli diapozitivy, ukázali fotografie a odlitky zvířecích stop. "Potom následovala oboustranná výměna informací, ale občas i dosti ostré názorové střety," podotkl Genda. Větší část myslivců se podle něj staví proti šelmám. Podobně odmítaví jsou i chovatelé ovcí. Ti mají podle ekologů kvůli byrokratickému přístupu úřadů mnohdy problém získat odškodné za roztrhaná domácí zvířata.
čtk
Další články v kategorii
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 24. 6. 2026 (25.06.2026)
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Ptáci mluví s vejci a varují embrya před vlnami veder (24.06.2026)
- Veterinář Dušan Usvald: Přál bych si, aby bylo více veterinářů pro hospodářská zvířata (24.06.2026)

Tweet



