Walderode prohrál soud o restituci lesních pozemků
01.02.2000 | Zemské noviny
ZN 1.2.2000
Walderode prohrál soud o restituci lesních pozemků
Praha/Turnov - Karel Des Fours Walderode prohrál restituční spor o lesy. Potomkovi šlechtického rodu totiž odvolání ve věci navrácení 89,3 hektaru lesa na Turnovsku zamítl v pátek Městský soud v Praze. Tím definitivně skončila několikaletá pře, když už předtím padly i jeho ostatní restituční nároky včetně vydání zámku Hrubý Rohozec. »Velmi nás těší, že opět došlo k průchodnosti práva a dodržování zákonnosti a že naše aktivita nebyla marná,« uvedl k tomu Josef Kunetka, mluvčí turnovského petičního výboru, který se spolu s místní pobočkou Konfederace politických vězňů ve věci po celou dobu intenzivně angažoval. Walderodemu bylo totiž již v roce 1993 zmíněných bezmála devadesát hektarů lesa skutečně vydáno. Výbor předložil však dostatek důkazů o tom, že restituent nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro restituci. Tehdejší ministr zemědělství Josef Lux pak v listopadu 1995 rozhodnutí Pozemkového úřadu v Semilech zrušil. Sporem se následně začaly zabývat soudy, k nimž se Walderode opakovaně odvolával. Městský soud v Praze však nyní opakovaně potvrdil, že pro navrácení zmíněného majetku nebyly a nejsou splněny podmínky.
(ver)
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 24. 6. 2026 (25.06.2026)
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Ptáci mluví s vejci a varují embrya před vlnami veder (24.06.2026)
- Veterinář Dušan Usvald: Přál bych si, aby bylo více veterinářů pro hospodářská zvířata (24.06.2026)

Tweet



