Veterináři analyzují zamořené maso
25.01.2000 | Zemské noviny
ZN 25.1.2000
Veterináři analyzují zamořené maso
Olomouc/Šumperk - Okresní veterinární správa zjistila na Šumpersku zvýšený výskyt radioaktivní látky v mase zastřelených divočáků. Vzorky zvěřiny, půdy i porostu nyní zkoumá Státní veterinární ústav v Olomouci. Ředitel Jan Bardoň včera potvrdil, že zamoření nedosahuje hodnot, které by akutně ohrozily lidské zdraví, a lidem, kteří maso snědli, nehrozí poškození organismu. Zvýšený výskyt radioaktivních nuklidů byl objeven u černé zvěře v lesích od Maršíkova po Mravenečník a v lokalitě Ucháč u Velkých Losin. Přesný zdroj zamoření dosud odborníci neznají. Na vině mohou být doznívající následky černobylské jaderné havárie. Veterináři doporučují, aby si myslivci maso ze skolené černé zvěře nechali vyšetřit. Experti ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost v Ostravě uvedli, že zvýšená radiace, zřejmě způsobená černobylskou havárií, byla zjištěna i na Šumavě a v Krkonoších.
Státní veterinární ústav v Olomouci provádí komplexní laboratorní diagnostiku zvířat na území devíti okresů severní a jižní Moravy. Na snímku lékař František Blaha vyšetřuje uhynulou srnu z Kroměřížska.
Foto LADISLAV PECHA
(ebr)
Další články v kategorii
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Ptáci mluví s vejci a varují embrya před vlnami veder (24.06.2026)
- Veterinář Dušan Usvald: Přál bych si, aby bylo více veterinářů pro hospodářská zvířata (24.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Studie: Schopnost přežít sucho umožnila vývoj stromů (24.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)

Tweet



