MZe k regulaci trhu mléka
19.01.2000 | Zemědělec
Agrární deník (Agroweb) 19.1.2000
MZe k regulaci trhu mléka
Po vleklých diskusích, při nichž nebyla naše snaha zavést kvotační systém na bázi dohody s Vámi, zemědělci a mlékárnami korunována úspěchem, jsme museli přistoupit na alternativní řešení.
Zavedení produkčních kvót, tak jak je znáte z EU nebo Maďarska, není v současné době možné, neboť nemáme potřebné právní zázemí. Předpokládáme, že v příštím roce již bude minimální právní rámec (zákon o zemědělském intervenčním fondu) v platnosti a produkční kvóty budeme proto schopni zavést. Letošní rok chceme využít k tomu, abychom vytvořili technické a informační zázemí pro rozdělení a pozdější administraci kvót. Proto ministerstvo zemědělství schválilo dotační titul 1. N. a - kompenzační platba za poskytování informací o produkci mléka. Každý z Vás bude mít nárok na 0,15 Kč na vyrobený litr mléka v období leden až říjen 2000 (reálně 0,12 Kč za celý rok 2000), pokud bude pravidelně poskytovat měsíční hlášení o produkci mléka na ÚO MZe a dodá vstupní informace o produkci mléka v roce 1999, počtu obhospodařovaných hektarů a ceně půdy. Pevně věříme, že se do tohoto informačního systému zapojíte v co možná největší míře a navždy tak skončí debaty o tom, zda a jak velký přebytek mléka v ČR vyrábíme.
Odložením produkčních kvót na rok 2001 bez náhrady by však vyvstal závažný problém. Nabídka mléka by zůstala zcela neregulována a mohlo by dojít k obdobným problémům, které jsme zažili v loňském roce. Proto ministerstvo zemědělství schválilo další dotační titul 1. N. b - kompenzační platba za dobrovolné omezení produkce. Tímto titulem nabízíme chovatelům, jejichž záměr již není výrazně rozšiřovat produkci, aby se omezili ve výrobě mléka, a to nejvýše do úrovně produkce roku 1999. Za toto omezení jim nabízíme kompenzaci ve výši 0,20 - 0,25 Kč/l. (Výsledná výše bude závislá na tom, kolik z Vás se do systému dobrovolného omezení zapojí.) Samozřejmě, že podmínkou pro získání nároku na kompenzaci bude zapojení do informačního systému. Předpokládáme, že část z Vás, kteří se zapojí do systému dobrovolného omezení, ukončí produkci mléka a převedou krávy do režimu bez tržní produkce a část z Vás využije omezení produkce k výrazné konsolidaci chovu skotu.
Dotační titul 1. N. a. a 1. N. b. čeká ještě náročný schvalovací proces v Poslanecké sněmovně. O jeho definitivním výsledku, který lez očekávat v průběhu března, Vás budou informovat územní odbory MZe. Již v průběhu února však budete moci na územních odborech požadovat bližší informace o tom, jaké formuláře vyplnit, jaké informace a v jaké frekvenci dodávat atd.
Pavel Kovář, tiskové oddělení MZe
Další články v kategorii
- Slábnoucí spotřeba alkoholu vídeňské vinaře netrápí. Zažívají zlaté časy (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



